Izvor: RTS, 04.Avg.2016, 15:57 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Lekovita njiva u Banatskom Novom Selu
Jedna od retkih plantaža u Srbiji na kojoj se uzgaja lekovita biljka gavez nalazi se u Banatskom Novom Selu kod Pančeva. Bogdan Krga je prošle godine počeo da se bavi ovim poslom i nije se pokajao.
Bogdan Krga na 60 hektara uzgaja lekovitu biljku gavez, koja uspeva na vlažnom tlu i poljima ravničarskih krajeva. Od ove biljke, čiji koren dostiže težinu i do jednog kilograma, prave se razne lekovite >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << kreme. Prodaje se po ceni od 40 do 70 dinara za kilogram.
"Najvažnije je da postoji tržište", ističe Krga. "Imam četiri otkupljivača koji gavez izvoze dalje u Švajcarsku, a oni od ove biljke prave razne lekovite masti za Ruse."
Naučnici tvrde da mast od gaveza u 95 odsto slučajeva pomaže ljudima koji imaju bolove u leđima. Ova biljka sadrži veoma lekovita prirodna svojstva koja podstiču rast ćelija u kostima, vezivnom i potkožnom tkivu.
Bogdan kaže da je veoma lako uzgajati ovu lekovitu biljku jer ima sposobnost samoobnavljanja. Planira i da poveća površine pod gavezom, jer nisu potrebna velika ulaganja:
"Ovo su biljke koje su nikle u aprilu. Imaju po 70 listova i 15 cvetova po stablu koji, kada se osuše izbacuju seme napolje. Mi ga pokupimo i osušimo, a gavez dalje cveta. Ovo je veoma vitalna i eksplozivna biljka."
Od gaveza se pripremaju i čaj, oblozi za površinske rane, kupke,tinktura i biljne kapi, a to je i jedina biljka koja leči i uklanja čukljeve.
rts.pancevo@rts.rs
+381 13 342 555




