Lekari telefonom zovu Beograđanke na pregled

Izvor: Blic, 17.Dec.2012, 15:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Lekari telefonom zovu Beograđanke na pregled

U tri beogradska doma zdravlja, koji pored mamografa imaju i obučene radiologe, počeli su preventivni pregledi dojki za žene rođene 1945. godine. Lekari Beograđanke pozivaju telefonom na pregled, kažu da je odziv odličan, a da pacijentkinje ni loše vreme prethodnih dana nije sprečilo da dođu i urade skrining.

U okviru Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke konačno su počeli pregledi u domovima zdravlja „Stari grad“, „Palilula” i „Dr Đorđe Kovačević” >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << u Lazarevcu.

Beograđanke koje su najstarije u grupi određenoj za skrining, a imaju otvoren karton u ovim ustanovama, pozivaju telefonom i zakazuju im pregled.

- Dnevno zakažemo 10 pregleda, a termine određujemo u dogovoru sa pacijentkinjama. Mamografiju ćemo prva tri meseca raditi ženama koje spadaju u najkritičniju grupu, onima koje su rođene 1945. Posle njih pozivaćemo one koje su 1962. godište, zatim 1946, pa 1963, sve koje spadaju u rizične grupe imaju prioritet - kaže za „Blic” prim. dr Gordana Dragašević, direktorka Doma zdravlja „Stari grad”. Ona napominje da je u planu da u narednih godinu dana obave čak 4.268 skrininga.

- Žena kojoj u ponedeljak uradimo skrining već u petak dobija rezultate. Prvo odlazi kod ginekologa na razgovor, zatim kod rendgen tehničara, a sa snimkom kod radiologa. On čita snimke i na CD upisuje nalaz koji šalje u Institut za radiologiju i u KBC „Zemun“ - objašnjava prim. dr Dragašević.

Snimanje mamografom traje 10 minuta.

- Pacijentkinje su smirene jer nisu došle zato što im je hitno pa je atmosfera opuštenija - kaže Sanja Slavković, viši radiološki tehničar.

I u Domu zdravlja „Palilula” su se odazvale sve pacijentkinje.

- Radimo u dve smene, a zakazujemo deset pregleda dnevno - objašnjava dr Slavica Kalezić Milošević, direktorka Doma zdravlja na Paliluli.

Povezane vesti: Pomak u lečenju raka dojke Mamografi stigli, a nedostaju radiolozi Ko ne želi da čeka - plati i dobije pregled Žene sporo stižu na red za mamografski pregled Domovi zdravlja krše zakon

Nastavak na Blic...



Povezane vesti

Lekari zovu telefonom Beograđanke na pregled

Izvor: Vesti-online.com, 17.Dec.2012

U tri beogradska doma zdravlja, koji pored mamografa imaju i obučene radiologe, počeli su preventivni pregledi dojki za žene rođene 1945. godine. Lekari Beograđanke pozivaju telefonom na pregled, kažu da je odziv odličan, a da pacijentkinje ni loše vreme prethodnih dana nije sprečilo da dođu...

Nastavak na Vesti-online.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.