Izvor: B92, 08.Dec.2011, 11:25 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Lebane: Deca piju zaraženu vodu
Beograd -- U vodi u osnovnoj školi u lebanskom selu Bošnjace i još četiri isturena odeljenja te škole pronađene ešerihija koli i streptokoke i zato im preti zatvaranje.
Kako piše "Blic", bakterije su pronađene u Osnovnoj školi "Radoje Domanović" i u još četiri isturena odeljenja te škole u Lugaru, Cekavici, Pertatu i velikom Vojlovcu, koje pohađa ukupno 532 učenika.
Načelnik sanitarne inspekcije Goran Stamenković kaže za taj list da je problem s prisustvom >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << ešerihije koli, streptokoka i drugih bakterija fekalnog porekla u vodi mesecima prisutan i da se više ne može tolerisati.
"Izdao sam rešenja za zabranu korišćenja vode i ukoliko se ne uklone nedostaci, za koji dan će sve škole biti zatvorene", dodaje on za "Blic".
Međutim, direktor škole Goran Pejković kaže da je bespomoćan, jer je račun te obrazovne ustanove blokiran, a u lokalnoj samoupravi tvrde da neće dozvoliti zatvaranje škola.
Uprkos zabrani, deca su juče pila vodu sa česmama u školskom hodniku, a voda se, po priznanju direktora, pije i u isturenim odeljenjima, piše "Blic".
U rešenju inspekcije navodi se da je voda neispravna i za sanitarno-higijenske potrebe, ali se ona upotrebljava i u te svrhe. Pejković upire prst u lokalnu samoupravu i kaže da je osnovni problem što škola četiri godine nije radila analizu vode, jer ne može da izdvoji četiri do pet hiljada dinara.
Problem je, kako piše "Blic", u tome što u tom delu lebanske opštine ne postoji gradski vodovod, pa se škole, kao i stanovništvo, vodom za piće snabdevaju iz arterijskih bunara. Po ranijem nalogu Sanitarne inspekcije, u isturenim odeljenjima škole pre četiri godine postavljeni su hlorinatori i filteri za prečišćavanje vode, ali su se oni u međuvremenu pokvarili ili su izgubili svoju funkciji jer nisu servisirani.
Takođe, u matičnoj školi je pre dve godine postavljen ultravioletni aparat, ali ni on dve godine nije proveravan zbog nedostatka novca.












