Izvor: Nezavisne Novine, 18.Jun.2015, 19:52 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kurc: Vijesti iz BiH nisu ohrabrujuće
SARAJEVO - Austrija podržava BiH na njenom evropskom putu, posebno u svjetlu nove evropske inicijative, čiji je akcent na ekonomskim i socijalnim pitanjima, rekao je danas u Sarajevu Sebastijan Kurc, austrijski šef diplomatije, naglasivši kako vijesti iz BiH u proteklim sedmicama nisu ohrabrujuće, te da ga "nisu obradovale".
"Nužno je da BiH što prije uradi ono što se od nje očekuje u sklopu evropske agende kako bi nastavila evropski put", upozorio je austrijski ministar.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << />
Igor Crnadak, bh. šef diplomatije, zatražio je podršku Austrije na evropskom putu BiH, istakavši da je u tom kontekstu potrebno BiH prihvatiti kakva jeste, uz uvažavanje svih nivoa vlasti koji na tom putu imaju svoju ulogu.
"Zamolio sam da reforme koje će biti provođene budu finansijske podržane, jer BiH to ne može da uradi sama", rekao je Crnadak te naglasio da je razgovarano i o aktuelnoj političkoj situaciji i evropskoj perspektivi, kao i procesu evropskih integracija BiH u svjetlu nove evropske inicijative.
"Očekujem da u narednim sedmica dobijemo konačan dogovor u vezi sa inicijalnom reformskom agendom i da nakon toga počnemo da radimo, da inicijative i zakoni počnu da prolaze u vladama, Savjetu ministara BiH i parlamentima", potcrtao je Crnadak.
Kurc se osvrnuo i na globalni problem terorizma u Evropi, a u kontekstu borbe protiv terorističke grupe Islamska država, gdje je, kako je istakao, došlo do snažne zloupotrebe religije.
"Više od 5.000 ljudi u Evropi dozvolilo je da se radikalizuje i da se upusti u terorističke aktivnosti", rekao je Kurc.
Naglasio je da Evropa treba islam evropske orijentacije, upravo onakav islam kakav je u BiH; umjeren i praktikovan na evropski način.
Takođe je istakao, kada je riječ o mogućim promjenama Dejtona, da je on donio mir BiH, ali ne i funkcionalan sistem te da na duži rok treba razgovarati i o ustavnim promjenama da bi sistem postao funkcionalniji.
Nakon sastanka šefova diplomatije BiH i Austrije konstatovano je da su politički odnosi BiH i Austrije više nego dobri, a posebno je značajno to što su oni dobili i ekonomsku nadogradnju. Istaknuto je da je Austrija jedan od najvećih investitora u BiH, te da je izvoz iz BiH u Austriju u prošloj godini iznosio 400 miliona eura. Naglašeno je da u BiH djeluje oko 550 austrijskih firmi, te da je tokom susreta ministara razgovarnao o tome kako još više približiti poslovne zajednice da ove brojke budu i veće.
Sebastijan Kurc istakao je u Sarajevu i da su očekivanja EU da se u BiH ostvari napredak u oblasti jačanja vladavine prava, kao i u oblasti uprave.
On je tokom razgovora sa hrvatskim članom Predsjedništva BiH Draganom Čovićem čestitao stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između BiH i EU. Čović ga je informisao o daljem toku na usvajanju programa ekonomsko-socijalnih reformi i agendama koje bi u narednom periodu trebalo da budu usvojene na svim nivoima vlasti.
Austrijski šef diplomatije sastao se i sa Denisom Zvizdićem, predsjedavajućim Vijeća ministara BiH, a posjetio je i reisu-l-ulemu Islamske zajednice u BiH Huseina ef. Kavazovića.
Ministar inostranih poslova Austrije Sebastijan Kurc, tokom posjete BiH sa Ilijom Studenom, predsjednikom Uprave "Studen holdinga" i generalnim direktorom "Bimala", razgovarao je o uslovima poslovanja u BiH i problemima povezanim sa razvojem privrede i funkcionisanjem državnog aparata koji bi trebalo da ide u pravcu tog razvoja, kako je to slučaj u EU.
"Studen holding", sa austrijskim partnerima i proizvodačima "Agrana grupom" i VFI, usmjerio je investicije vrijedne više od 100 miliona evra u razvoj najvećeg agroindustrijskog kompleksa u BiH, u čijem sastavu danas posluju fabrike "Bimal" i "Studen-Agrana" rafinerija šećera.
Riječ je o najvećoj austrijskoj investiciji u prehrambenu industriju BiH.
Nastavak na Nezavisne Novine...
Lukšić - Kurc: Austrija podržava integraciju zapadnog Balkana
Izvor: Radio Slobodna Evropa, 19.Jun.2015, 13:01
Austrija podržava integraciju svih država zapadnog Blakana u EU, poručio je austrijski ministar za Evropu, integracije i vanjske poslove Sebastijan Kurc, ukazujući na značaj vladavine prava, slobode medija i borbe protiv korupcije..."Austrija je veliki prijatelj svih država zapadnog Balkana, a...








