Izvor: NoviMagazin.rs, 21.Sep.2016, 12:39 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kuburović: Uspešna primena zakona
Ministarka pravde Srbije Nela Kuburović izjavila je danas da se Zakon o zaštiti uzbunjivača uspešno primenjuje, o čemu svedoči i broj od 157 podnetih i 89 rešenih predmeta pred sudovima do 1. septembra 2016. godine.
Ona je na konferenciji "Zakon o zaštiti uzbunjivača - godinu dana primene" kazala da po zakonu koji se primenjuje od juna 2015. godine, sudije u zaštiti uzbunjivača postupaju u roku od osam dana, dok je prosek sudova u donošenju te mere tri dana.
>> Pročitaj celu vest na sajtu NoviMagazin.rs <<
Prema njenim rečima, u prvih šest meseci primene zakona, za njegovu primenu obučeno je više od 1.200 sudija, a u planu je i obuka zaposlenih u javnoj upravi.
"Zakon o ubunjivačima sadrži najsavremenija rešenja, a samo je sud ovlašćen i nezavisan da odlučuje o radnim sporovima koji su usko povezani sa zaštitom uzbunjivača", rekla je Kuburović.
Srbija je učinila značajne pomake u borbi protiv korupcije i kriminala, ali dosledna borba mora biti nastavljena, istakla je ona i najavila donošenje novih zakonskih mera neophodnih za borbu protiv kriminala i korupcije.
Kako je pojasnila, u narednom periodu biće usvojene izmene i dopune Krivičnog zakonika, novi zakon o organizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala i korupcije.
"Biće ojačano Tužilašvo za organizovani kriminal, ustanovljeni regionalni centri za borbu protiv korupcije u višim javnim tužilaštvima, usvojene nove metode rada policije, javnog tužilaštva, donet novi zakon o poreklu imovine koji će u antikoruptivnu borbu uvesti i poresku upravu", rekla je Kuburović.
Sudija Vrhovnog kasacionog suda Snežana Andrejević rekla je da su izazovi u uređenju te oblasti zahtevali uvođenje međunarodnih standarda kao i da su u pisanju zakona uvažene sve preporuke Saveta Evrope (SE).
"Bitno je da uzbunjivač ne trpi dug proces da bi dokazao da je u pravu. Najvažnije je da sud pruži zaštitu, odnosno da spreči odmazdu nad uzbunjivačem", rekla je Andrejević.
Ipak, kazala je ona, još nema ozbiljnijeg ukazivanja uzbunjivča na korupciju u preduzećima, a kako je dodala, najveći broj predmeta pred sudovima odnosi se na radne sporove.
Direktorka Kancelarije za demokratski i ekonomski razvoj USAID u Srbiji Snežana Andrejević kazala je da je potrebno još da se izgradi mreža odgovornosti uzbunjivača i nadležnih institucija, kako bi zakon bio još efikasniji.
"Poglavlje 23 je prilika da se Srbija uhvati u koštac sa borbom protiv korupcije", rekla je ona.
Zakon o zaštiti uzbunjivača usvojen je krajem 2014. godine, a počeo je da se primenjuje 1. juna 2015. godine, i to je prvi zakon u svetu u čijoj su izradi učestvovali sami uzbunjivači.








