Izvor: Nezavisne Novine, 28.Dec.2016, 11:58   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kuba u recesiji u 2016. prvi put za 20 godina

HAVANA - Venecuelanska ekonomska kriza gurnula je Kubu u recesiju u 2016. godini, prvi put tokom više godina, izjavio je kubanski predsejdnik Raul Kastro.

Bruto domaći proizvod (BDP) Kube je pao za 0,9 odsto u odnosu na prošlogodišnji rast od 4,4 procenta, rekao je Kastro u nacionalnom parlamentu juče, prenosi agencija Frans pres.

Venecuela, najbliži saveznik i ekonomski partner Kube, prolazi kroz tešku ekonomsku krizu usljed niskih cijena nafte, glavnog izvoznog >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << proizvoda zemlje. Karakas je zbog toga smanjio isporuke nafte Kubi ove godine za 40 posto.

"Limitirane isporuke nafte i finansijske nedaće su se pogoršale u drugoj polovini godine, što je dovelo do smanjenja BDP-a za 0,9 odsto", rekao je Kastro.

To je prvi put od 1995. godine da je vlada ove jednopartijske komunističke zemlje izvestila o negativnom rastu, navodi francuska agencija.

Početkom 1990-ih, nakon raspada bivšeg sovjetskog bloka, kubanska ekonomija je posledično pala za 15 procenata za godinu dana.

Kastro je rekao da su, uprkos teškim ekonomskim vremenima, socijalne usluge i dalje besplatne i da on predviđa rast od oko dva odsto u 2017.

Venecuela se nalazi u recesiji već treću godinu zaredom i ima najveću inflaciju na svetu, za koju Međunarodni monetarni fond prognozira da mogla da dostigne ove godine 475 posto, prenosi Frans pres.

Nastavak na Nezavisne Novine...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.