Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 16.Nov.2010, 15:09 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kovač: Za otvaranje dosijea doneti poseban zakon
BEOGRAD -
Direktor Vojnobezbednosne agencije (VBA) Svetko Kovač podržao je donošenje posebnog zakona o otvaranju dosijea vojnih službi bezbednosti.
"Za otvaranje dosijea potrebno je donošenje posebnog zakona, jer Zakon o VBA i Vojnoobaveštajnoj agenciji, kao i Zakon o osnovama uređenje službi bezbednosti Srbije, nisu razmatrali pitanje dosijea", rekao je on.
Kovač je za najnoviji magazin "Odbrana" kazao da "postoji nekoliko nacrta zakona o dosijeima i modelima >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << njihovog otvaranja".
"Otvaranje dosijea je, pre svega, u interesu službi bezbednosti i zato podržavamo sve inicijative i napore koji se čine u tom pravcu", rekao je on.
Upitan koliko osoba je do sada tražilo od vojne službe bezbednosti da vidi svoj dosije, on je odgovorio da je "pravo da budu obavešteni da li su vojne službe bezbednosti za njih vodili dosijea iskoristilo 12 osoba".
Direktor VBA je naveo da su to pravo iskoristila deset civila, dva penzionisana pripadnika Vojske i jedan aktivni pripadnik.
On je kazao da treba razlikovati arihivu od dosijea, podsetivši da je VBA krajem 2006. i početkom 2007. predala Vojnom arhivu oko 50 hiljada strana arhivskog materijala nastalog između 1944. i 1976. godine.
"U skladu sa zakonskim obavezama da se arhivska građa učini dostupnom za naučnoistraživački rad, stručne i druge potrebe, VBA je predala ovu bogatu arhivsku građu", rekao je Kovač.
Prema njegovim rečima, u toj arhivskoj građi se nalaze i svedočenja logoraša u Aušvicu, ratni dokumenti OZNE, Brionski plenum, MASPOK i drugo.
"Ova odluka je veoma značajna za stručnu javnost, jer se kroz navedenu dokumentaciju može ostvariti i uvid u način rada tadašnje Kontraobaveštajne službe u navedenom periodu", objasnio je Kovač.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...










