Izvor: RTS, 28.Feb.2014, 22:45 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Korupcija u Turskoj, optuženi pušteni iz pritvora
Iz pritvora pušteno preostalih pet osoba optuženih za korupciju u okviru afere koja je uzdrmala vladu premijera Redžepa Tajipa Erdogana. Desilo se očekivano, pravda je ispunjena, rekao Erdogan.
Sud u Turskoj pustio je iz pritvora preostalih pet osoba optuženih za korupciju, među njima i sinove dvojice ministara koji su uhapšeni u okviru istrage koja je uzdrmala vladu premijera Redžepa Tajipa Erdogana, javio je AFP.
Oni će ostati na slobodi do suđenja, >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << preneli su lokalni mediji.
Među puštenima iz pritvora su i sin bivšeg ministra unutrašnjih poslova Boris Guler i sin bivšeg ministra ekonomije Kan Kaglajan, kao i azerbejdžanski biznismen Reza Zarab.
Privatna televizija NTV je javila da je optuženima zabranjeno da putuju iz zemlje, a policiji moraju da se javljaju jednom sedmično.
"Desilo se očekivano. Pravda je ispunjena", prokomentarisao je Erdogan, a preneo AFP.
Erdogan je rekao da je istraga korupcije zavera da se diskredituje njegova vlada pre lokalnih izbora zakazanih za 30. mart.
Korupcijski skandal, u koji su umešani bliski saradnici turskog premijera, predstavlja jedan od najozbiljnijih izazova Erdoganovoj 11 godina dugoj vladavini uoči značajnih lokalnih izbora u martu, prenele su agencije.
Guler i Kaglajan su optuženi da su posredovali u uzimanju mita, a Zarab da je stvorio ekipu ljudi koja je podmićivala funkcionere da prikrije nezakoniti transfer novca Iranu koji je pod sankcijama, i to preko državne Halkbanke, preneo je AFP.
Nakon puštanja iz pritvora tih pet osoba, u okviru istrage o korupciji u Turskoj, u pritvoru nije ostala nijedna osoba. S ciljem suzbijanja i sprečavanja korupcije i sličnih krivičnih dela, u decembru 2013. godine privedeno je nekoliko desetina osoba.
Oni se sumnjiče za umešanost u kriminalne radnje, kao što su "pranje novca, krijumčarenje zlata i davanje mita državnim službenicima".
Turska policija je 17. decembra u okviru istrage o navodnom podmićivanju prilikom objave javnih konkursa u Istanbulu uhapsila sinove trojice ministara.
Turska: Preostalih pet optuženih za korupciju pušteni iz pritvora
Izvor: Blic, 28.Feb.2014
Sud u Turskoj pustio je danas iz pritvora preostalih pet osoba optuženih za korupciju, među njima i sinove dvojice ministara koji su uhapšeni u okviru istrage koja je uzdrmala vladu premijera Redžepa Tajipa Erdogana...Oni će ostati na slobodi do suđenja, preneli su lokalni mediji...Među puštenima...













