Izvor: RTS, 12.Sep.2014, 12:54 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Konferencija o LGBT pravima
Demokratska društva, posebno ona koja imaju ambiciju da postanu deo Evropske unije, dužna su da poštoju prava LGBT populacije, a Srbija je proteklih godina napravila veliki iskorak u tom smeru, ocenjeno je konferenciji "Budućnost pripada nama: LGBT prava na putu ka pristupanju EU".
Na konferenciji je istaknuto da Srbija predstojećom "Nedeljom ponosa" tek treba da dokaže da li je demokratsko društvo, >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << prenosi Tanjug.
Komesar nemačke vlade za ljudska prava Kristof Štreser je rekao kako se nada da će "Parada ponosa" u Beogradu, zakazana za 28. septembar, biti dobra vest u medijima širom Evrope.
"Obaveza je Vlade Srbije da nametne poštovanje prava na izražavanje i organizovanje ove parade. Mora biti jasno stavljeno na znanje svima da se nasilje nad učesnicima neće tolerisati. To bi mogao da bude i dobar signal u pregovorima sa EU", rekao je Štreser.
Streser je podsetio kako je u "Paradi ponosa" u Manhajmu pre nekoliko dana učestvovalo 75.000 ljudi, četvrtina gradske populacije i da je ponosan na evoluciju nemačkog društva koja je odražava u toj brojki.
Učesnicima konferencije obratila se i poslanica Evropskog parlamenta, pripadnica grupe Zelenih, Teri Reintke, koja je rekla da ta institucija čvrsto stoji na stanovištu da prava seksualnih manjina jesu ljudska prava i laksmus-test stanja sloboda u društvu.
"LGBT populacija zaslužuje ista prava u javnom ali i u privatnom životu, jer možemo doći do pune emancipacije samo ako LGBT zajednica ima ista prava kada je reč o porodičnim pravima. I u Evropskom parlamentu ima mnogo ljudi koji su protiv ovoga, ali na tom pitanju se mora insistirati", rekla je Reintke.
Upozorva da homofobija u Evropi postoji na tržištu rada, politici, u svim sferama društva, i mora se odlučno raditi na njenom suzbijanju, a svako napredno društvo mora da se bori protiv homofobičnih napada i govora mržnje.
To, kako kaže Reintke, u konačnoj instanci treba da podrazumeva i reformu obrazovanja, a u Nemačkoj je već pokrenuta velika debata o promeni nastavnih programa kada je reč o LGBT pravima, pravima Roma i osoba sa posebnim potrebama.
U ime Srbije, učesnicima se obratio predsednik skupštinskog Odbora za ljudska prava Meho Omerović, predstavivši istoriju zakonodavne aktivnosti parlamenta koja je posredno ili neposredno doticala i pitanje položaja LGBT zajednice.
"Nema sumnje da ovo nije dovoljno. Postoje brojni primeri problema sa kojima se pripadnici LGBT populacije svakodnevno suočavaju, kao što su nasilje i pretnje. Tu su i stereotipi kojima se podstiče diskriminacija i nasilje prema LGBT populaciji. Moramo zato nastaviti zakonodavnu delatnost, ali pre svega primenu već donetih zakona", rekao je Omerović.
Isitče da sve institucije u Srbiji moraju da osiguraju primenu Ustava i zakona i garantuju poštovanje ljudskih i manjinskih prava.
"Ne želimo da pitanje položaja LGBT populacije posmatramo samo kroz prizmu 'Parade ponosa', jer želimo da o tom pitanju govorimo kao problemu poštovanja osnovnih ljudskih prava", kazao je Omerović.
Dvodnevnu konferenciju organizuje organizacija za lezbejska ljudska prava Labris uz podršku nekoliko nemačkih fondacija.






