Izvor: Blic, 18.Jul.2014, 12:28 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Koha ditore: Viliamson u ponedeljak u Prištini
Priština - Prištinski dnevnik Koha ditore piše da će u ponedeljak američki tužilac Klint Viliamson u ponedeljak doći na Kosovo uoči objavljivanja rezultata o mogućim nezakonitim radnjama navedenim u izveštaju Dika Martija.
List, naime, prenosi da je u Prištini potvrđeno da odlazeći premijer Hašim Tači očekuje Viliamsona u ponedeljak, dok u Briselu za sada nema potvrde.
- Ne mogu da potvrdim >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << planove za buduće putovanje ambasadora Viliamsona, ali bez ikakve sumnje mogu da negiram bilo kakvu trvrdnju da ćemo naše nalaze predstaviti na način na koji vi sugerišet -, rekao je za Kohu ditore portparol Operativne grupe Žoao Sosa, odgovarajući na pitanje da li će upoznati kosovske vlasti sa rezultatima svoje istrage.
Istraga u slučaju trgovine organima, za koju se pretpostavlja da je počinila bivša Oslobodilačka vojska Kosova na najmanje dve lokacije u Albaniji - u Burelu i Fuš Kruji, počela je 2011.
U aprilu je Kosovo usvojilo rezoluciju o osnivanju specijalnog suda. Rezoluciji je prethodila razmena pisama između predsednice Atifete Jahjaga i šefice EU za spoljne poslove, Ketrin Ešton.
Viliamson, koji od početka rukovodi Specijalnom jedinicom za istragu slučajeva pomenutim u izveštaju Dika Martija za organizovani kriminal i trgovinu organima, trebalo bi u avgustu da okonča mandat nakon što prethodno saopšti rezultate istrage koja je trajala tri godine.
Koha ditore ranije je prenela da diplomate u Briselu čekajući rezultat istrage ne veruju da će na Kosovu biti negativnih reagovanja čak ni u slučaju da optužnica bude podignuta protiv neke značajne političke figure.
Najčitanije SADA:










