Ko duguje plate ide u zatvor do 10 godina

Izvor: Radio 021, 15.Maj.2015, 16:46   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Ko duguje plate ide u zatvor do 10 godina

Poslodavci koji zaposlene dovedu u zabludu obećavajući im isplatu zarade, a to ne učine, kad bude bio usvojen novi krivični zakonik, završiće u zatvoru od šest meseci do 10 godina, za krivično delo prevare.

Neisplaćivanje zarada može da se podvede pod krivično delo prevara u obavljanju privredne delatnosti, koje je, pored još sedam novih krivičnih dela protiv privrede, predviđeno nacrtom izmena i dopuna krivičnog zakonika, o kojem je u toku i javna rasprava.

>> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << />"U članu 223 piše da ko u obavljanju privredne delatnosti nekoga dovede u zabludu i tako stekne imovinsku korist, čini prevaru u obavljanju privredne delatnosti i biće kažnjen novčanom i zatvorskom kaznom. To u širem smislu može da se primeni i na radnike", objašnjava advokat Borivoje Borović, član radne grupe za izradu nacrta izmena i dopuna krivičnog zakonika.

Iako je neisplaćivanje plata radnicima i dosad bilo kažnjivo po Zakonu o radu, hiljade radnika koji ne mogu da dođu do svojih zarada svedoci su da je u praksi poslodavce retko kad stizala kazna.

Član radne grupe, Dragana Kolarić sa Policijske akademije, kaže da je važno što je ova vrsta kršenja zakona sada označena kao krivično delo, jer je do sada to bio prekršaj. "Za svaku situaciju postoji krivična odredba, ali je problem njena primena. Da smo primenjivali svaku odredbu postojećeg Krivičnog zakonika, onda nova dela protiv privrede ne bismo morali ni da uvodimo", rekla je ona i dodala da se nada da će ove novine izvršiti psihološki uticaj na poslodavce.

Nastavak na Radio 021...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio 021. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio 021. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.