Kina optužuje SAD za vojnu provokaciju

Izvor: VOA, 19.Dec.2015, 21:38   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kina optužuje SAD za vojnu provokaciju

​Kina je optužila Sjedinjene Države za ozbiljnu vojnu provokaciju nakon što su američki avioni B52 leteli iznad kineskih veštačkih ostrva, ranije ovog meseca u Južnom kineskom moru

Kinesko Ministarstvo odbrane saopštilo je danas da je upozorilo avione da se udalje. Kina je proglasila svoj suverenitet nad svim izgrađenim ostrvima u Južnom kineskom moru.

Komandant američke mornarice Bil Urban izjavio je da mornarica redovno izvodi misije obuke u regionu. Urban >> Pročitaj celu vest na sajtu VOA << je rekao da prelet nije bio operacija slobodne navigacije, što navodi na zaključak da je avion skrenuo sa kursa.

Operacije slobodne navigacije su misije koje se sprovode kao odgovor na ono što Sjedinjene Države veruju da su proširene teritorijalne pretenzije drugih zemalja.

Nastavak na VOA...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta VOA. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta VOA. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.