Kako protiv nestašice lekova

Izvor: RTS, 22.Jun.2012, 12:13   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Kako protiv nestašice lekova

Tehnička vlada ne može da formira cenu lekova, zbog čega je potrebno što pre formirati vladu kako bi se razrešila situacija s nestašicom lekova, kaže pomoćnica ministra zdravlja Dubravka Šaranović.

Pomoćnica ministra zdravlja Dubravka Šaranović kaže da tehnička vlada ne može da formira cenu lekova i da se nada da će nova vlada brzo biti formirana kako bi se razrešila situacija s nestašicom lekova.

Šaranovićeva je gostujući u Dnevniku RTS-a rekla >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << da je nestašica brufen sirupa rešena tako što je juče na Vladi Srbije "paracetamol" uveden na listu.

"To je jedan od veoma dobrih lekova protiv visoke temperature i mogu ga koristiti i deca", rekla je Šaranovićeva.

Ona je rekla da "tehnička vlada ne može da formira cene lekova" i ukazala da je zatraženo od aktuelne vlade da se omogući da ministar u međvremenu donese odluku o najvišim cenama lekovama za one za koje ne postoji paralela.

Šaranovićeva je rekla i da lekova nema uglavnom zbog cena, koje se nisu menjale od juna 2011. godine.

Prema njenim rečima, na D listu lekova stavljeni su i lasiks, adrenalin, aminofilin, petefluorouacil i hidrokortizon.

Pomićnica ministra zdravlja je ukazala da je u prethodne dve sedmice izdato 56 mišljenja da neki lek može da se uveze, napomenuvši da su to lekovi koji se nalaze na D listi i koji će moći da se nađu u svim apotekama širom Srbije.

Kako je rekla, kada lek nema nikakvu zamenu, način da se izađe iz krize je da ministar rešenjem odredi cenu leka.

"Tako je data cena za lek za cističnu fibrozu kod dece i on je takođe tu, a za madopar smo dali mišljenje da lek može da se prometuje u stranom pakovanju i 15.000 kutija stiže i sledeće sedmice će biti u apotekama", rekla je Šaranovićeva.

Ona je ocenila da Zakon o lekovima mora da se izmeni u delu koji se odnosi na sankcionisanje nosilaca dozvole, odnosno proizvođača.

"Ako kontinuirano ne snabdevaju tržište, nemamo mogućnost da im ukinemo dozvolu, kao kada su u pitanju veledrogerije prema kojima je Zakon stroži. To nije dobro jer su i jedni i drugi u istoj poziciji", zaključila je Šaranovićeva.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.