Izvor: Nezavisne Novine, 07.Jun.2016, 12:59 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Kakanj: Odata počast za 128 poginulih rudara
KAKANJ - Veliki broj gra|ana Kaknja, uključujući i predstavnike lokalnih vlasti i uprave Rudnika mrkog uglja „Kakanj“ prisustvovao je danas obilježavanju 51. godišnjice velike rudarske nesreće u jami “Orasi” RMU „Kakanj“.
Na spomen parku u centru grada odata je počast za 128 tragično stradalih rudara 7. juna 1965. godine.
U nesreći koja se desila oko 12 časova usljed snačne eksplozije metana teče i lakše povrijeđeno je 20, dok je 88 rudara bez >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << povreda spašeno iz jame.
Muzej grada povodom najtužnijeg događaja u istoriji Kaknja otvorio je izložbu fotografija, a u ime gradskih vlasti okupljenim članovima porodica stradalih rudara obratio se načelnik Nermin Mandra.
Vjeruje se da je eksploziji prethodilo zapaljenje metana, a istraga je pokazala da je jedan od razloga velike tragedije i nedovoljno upoznavanje rudara sa planom odbrane u slučaju nesreće obzirom da su nakon eksplozije metana rudari panično krenuli upravo u pravcu odakle su smrtonosni plinovi i eksplozija dolazili.
A.M.
Nastavak na Nezavisne Novine...







