Izvor: Kurir, 05.Avg.2012, 19:07 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Janković: Građani da ne trpe posledice loših propisa
Krećemo dosta velikim korakom da radnici koji uredno izvršavaju svoju radnu obavezu ne trpe posledice što poslodavci ne uplaćuju doprinose za zdravstvno i penzijsko osiguranje fondu, a država sedi skrštenih ruku, kazao je Janković
BEOGRAD - Zaštinik građana Saša Janković, koji je konsenzusom u parlametu izabran za drugi mandat, najavio je da će mu jedan od važnijih zadataka biti da se prekine praksa da građani koji uredno izvršavaju svoje radne obaveze trpe >> Pročitaj celu vest na sajtu Kurir << posledice zbog neuplaćenih poreza i doprinosa na socijalno i penzijsko osiguranje.
Janković je rekao da se posao ombudsmana u Srbije razlikuje od posla njegovih kolega u svetu, jer oni kontrolišu da li administracija poštije zakone i propise, a u Srbiji postoji niz zakona koji po definiciji smanjuju mogućonst da građani ostvare svoja prava.
"Zakonima i ustaljenom praksom u Srbiji se dešava da građani trpe posledice zbog nepravilnog rada administracije i to mora da se promeni. Krećemo dosta velikim korakom da radnici koji uredno izvršavaju svoju radnu obavezu ne trpe posledice što poslodavci ne uplaćuju doprinose za zdravstvno i penzijsko osiguranje fondu, a država sedi skrštenih ruku", kazao je Janković.
On je dodao da će svoj izbor za drugi mandat opravdati ako se takve stvari promene i time pomogne državi da bude odgovorna, a ne da odgovornost samo traži od građana.
Govoreći o konsenzusu u parlamentu kojim je izabran na funkciju, Janković je istakao da će oni koji su "dobili izliv vlasti u mozak" od sada drugačije posmatrati ombudsmana iza koga stoje sve parlamentarne stranke.
On, međutim, ne očekuje da će tokom petogodišnjeg mandata ombudsmana uvek biti tako.
"Podrška na početku je jako dobra, ali u toku rada sigurno će se pojaviti niz pitanja u kojima ćemo se ja kao zaštitnik građana čiji je posao da kritički sagledava rad organa vlasti i vlada ili parlament razmimoilaziti, ali to nije ništa loše", rekao je Janković koji smatra da je situacija u poštovanju prava građana u poslednih pet godina promenjena, ali nedovoljno.











