Izraelski vojni analitičar: Prerano je...

Izvor: B92, 21.Nov.2023, 19:14

Izraelski vojni analitičar: Prerano je...

Izraelski vojni analitičar Amos Harel smatra da je trenutno prerano govoriti o slamanju Hamasa u Pojasu Gaze.

U članku objavljenom u izraelskim novinama Haretz, on je rekao da je u Gazi trenutno došlo do značajne eskalacije. Izraelske snage fokusirale su se na gađanje izbegličkog kampa Jabalia, u kvartu Zajtaun i nekoliko četvrti u blizini grada Gaze.

“Tokom prve dve sedmice kopnenih operacija izraelska vojska nije ostvarila napredak prema naseljima severno i >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << istočno od grada“, dodao je Harel, prenosi Al Džazira Balkan.

Istakao je i da izraelske vojne jedinice “deluju u gusto naseljenom i vrlo opasnom urbanom području“, što povećava rizik za jedinice od pogrešne razmene vatre zbog intenzivne paljbe.

Harel je objasnio da dolazi i do incidenata povezanih s umorom nakon sedmica aktivnog delovanja te sve češće pojave nepoštivanja borbene discipline.

Izveštaji navode da je izraelska vojska ubila veliki broj palestinskih boraca otpora i gađala nove mete, ponekad u područjima koja su ranije držana pod okupacijom tokom operacija.

Analitičar je objasnio da izraelska vojska sledi strategiju postepenog raspoređivanja velikog broja snaga kako bi se garantovala njihova bezbednost, umjesto brzog ulaska u područja, s ciljem da se očiste od snaga palestinskog otpora vazdušnim i zračnim i artiljerijskim udarima.

Osim toga, trenutno se raspoređuje veliki broj sekundarnih snaga i logističkih jedinica unutar Pojasa Gaze, što nosi velike izazove po pitanju održavanja nivoa borbene discipline na frontu.

Analitičar je dodao da izraelska vojska trenutno deluje na terenu u poslednjim većim područjima u severnom Pojasu Gaze.

“Međutim, prerano je govoriti o slamanju Hamasa”, čije su sposobnosti na jugu još uvek netaknute. “Njegovo vođstvo je i dalje prisutno i skriva se tamo“, dodao je.

“Još uvek ima vojnih ciljeva kojima treba posvetiti pažnju u severnom delu Pojasa. Međutim, izraelske političke i vojne vođe moraće odlučiti postoji li dovoljno potencijalnih dobitaka da bi se opravdali napori i rizici po živote vojnika“, kaže Harel.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Nastavak na B92...






Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

"PRERANO JE GOVORITI O SLAMANJU HAMASA" Poznati stručnjak upozorava na OPASNOSTI koje vrebaju izraelsku vojsku u Gazi

Izvor: SrbijaDanas.com, 21.Nov.2023

Prema njegovom mišljenju, izraelska vojska povlači i pogrešne strateške poteze..Izraelski vojni analitičar Amos Harel smatra da je trenutno prerano govoriti o slamanju Hamasa u Pojasu Gaze...U članku objavljenom u izraelskim novinama Haretz, on je rekao da je u Gazi trenutno došlo do značajne...

Nastavak na SrbijaDanas.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.