Izdavačka kuća Paideia najbolja na Sajmu

Izvor: Blic, 24.Okt.2013, 17:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Izdavačka kuća "Paideia" najbolja na Sajmu

Izdavačka kuća "Paideia" proglašena je danas za najboljeg izdavača 58. Međunarodnog beogradskog sajma knjiga, a nagrada za izdavački poduhvat dodeljena je petotomnom delu Ješe Denegrija "Srpska umetnost 1950-2000" koje su zajednički objavili izdavači Orion Art i Topi (Topy) iz Beograda.

Za najlepšu knjigu 58. Sajma knjiga proglašena je monografija "Srpski slikari od XIV do XVIII veka", autora Branislava Todića u likovono-grafičkoj opremi Miroslava Lazića, u izdanju >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i Platoneuma.

Za najbolju dečiju knjigu objavljenu 2013. godine proglašene su zbirka Ljubivoja Ršumovića sa ilustracijama Dušana Petričića "Vidovite priče" u izdanju "Lagune" i knjiga Dejana Aleksića "Koga se tiče kako žive priče" koju je objavio Kreativni centar, saopšteno je na dodeli nagrada.

U obrazloženju, žiri je zaključio da je sa više od 600 do sada objavljenih knjiga izuzetnih autora, izdavačka kuća Paideia u godini najveće krize izdavaštva uspela da objavi oko 30 novih naslova, remek dela svetske kniževnosti i klasične literature, u prevodu vrhunskih prevodilaca.

Kako je rečeno, izdavački poduhvat 2013. godine, osavremenjeno, revidirano, dopunjeno i objedinjeno kritičko izdanje Denegrijevih studija o srpskoj umetnosti druge polovine 20. veka, predstavlja kapitalno i monumentalno delo nastalo samopregorom jedne ličnosti.

Po oceni žirija pisac Ljubivoje Ršumović i ilustrator Dušan Petričić koji su posle 40 godina ponovo radili zajedno, potvrdili su "pomalo zaboravljenu činjenicu da udruženi rad dva talentovana ljudska bića može da nadmaši čak i njihova pojedinačna dostignuća".

U knjizi "Koga se tiče kako žive priče" autora Dejana Aleksića, prema obrazloženju žirija, pripovesti govore, osećaju i postupaju, a autor je na duhovit način sa tananim osećajem za apsurd uspeo da izbegne svaki trag opštih mesta dečje književnosti i neosetno ukinuo veštačku podelu na literaturu za decu i za odrasle.

Specijalno priznaje u 2013. godini Međunarodni beogradski sajam knjiga dodelio je izdavačkoj kući Mediteran pablišing iz Novog Sada, za doprinos razvoju srpske kritičke kulture, teorije i umetnosti. Ta kuća za kratko vreme istakla se jasnim i razgovetnim beskompromisno kritičkim uredjivačkim pristupom, a ove godine

objavila je teorijske klasike i savremenike, i dela poput "Javnog mnenja" Jirgena Habermasa, integralnog izdanja "Istorije ludila u doba klasicizma" Mišela Fukoa i druga.

Međunarodni beogradski sajam knjiga ranije je dodelio i priznanje "Dositej Obradović" ukrajinskoj izdavačkoj kući "Piramida" iz Lavova, za kontinuirano prevođenje i promociju i objavljivanje srpske literature.

Sajam knjiga u Beogradu predstavlja ove godine od 20. do 27. oktobra

490 direktnih učesnika, među kojima 48 iz inostranstva.

Najčitanije SADA:
Pogledaj vesti o: Sajam knjiga

Nastavak na Blic...



Povezane vesti

Paideia najbolji izdavač 58. Sajma knjiga

Izvor: NaDlanu.com, 24.Okt.2013

Izdavačka kuća "Paideia" proglašena je danas za najboljeg izdavača 58. Međunarodnog beogradskog sajma knjiga, a nagrada za izdavački poduhvat dodeljena je petotomnom delu Ješe Denegrija "Srpska umetnost 1950-2000" koje su zajednički objavili izdavači Orion Art i Topi (Topy) iz Beograda...Za...

Nastavak na NaDlanu.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.