Izvor: Blic, 03.Nov.2005, 13:00 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Izbegli tender za gasifikaciju
Izbegli tender za gasifikaciju
KRUŠEVAC - Dugo očekivani gasovod konačno je stigao i do domaćinstava, ali će mnogim Kruševljanima i dalje biti nedostupan zbog visoke cene priključka. Dileme da li je cena od oko 1.000 evra (na dvanaest rata) mogla da bude i niža svakako ne bi bilo da je 'Energogas' odabrao izvođače radova raspisivanjem tendera, umesto što je posao dodeljen dužnicima 'Tehnoenergetici' i 'Trajalu', radi naplate duga od 60.000.000 dinara kompenzacijom.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << />
Glavna tema u gradu pod Bagdalom ovih dana je upravo dodela posla izvođačima radova i preispitivanje zakonitosti načina na koji je to učinjeno. Raspisivanje tendera omogućilo bi veći broj ponuđača i mogućnost odabira najpovoljnijeg, koji bi građanima ponudio i najnižu cenu priključka. Prema rečima Milutina Prodanovića, koji je u vreme sklapanja ugovora bio direktor 'Energogasa', naplata potraživanja predstavlja prioritetnu obavezu, a samo ukoliko se utvrdi da ugovorena vrednost radova nije prosečno tržišna, može biti opravdano postavljati pitanje pravne validnosti ugovora.
- Kako se radovi od strane dužnika izvode po tenderskim cenama za tu vrstu radova, ostaje otvoreno pitanje šta se zapravo želi postići stavljanjem na proveru ugovora zaključenog u funkciji naplate dospelih potraživanja - uputio je odgovor 'Blicu' u pisanoj formi Prodanović.
Kako tendera nije bilo, među preduzećima koja imaju licencu za izvođenje radova na gasifikaciji, u startu su eliminisani verovatno mnogi, ali i 'Investinžinjering'. Interesantno je da upravo ovo preduzeće ima i najduže iskustvo jer gasifikaciju radi već deset godina.
- Spremali smo se za izvođenje radova, ali tendera nije bilo. U mogućnosti smo da ponudimo cenu od 800 evra i kreditiranje na 60 meseci, sa mesečnom ratom od 15 evra - kaže direktor 'Investinžinjeringa' Slobodan Panić i podseća da je ovo preduzeće uradilo gasifikaciju 'Župe', 'Ciglane', 'Merime', 'Trajala', FAM-a, 'Dušana Petronijevića'...
Razliku u sadašnjoj ceni priključka i ceni koju predlaže 'Investinžinjering' trebalo bi pomnožiti sa 1.200 korisnika koji će u prvom delu realizacije projekta dobiti gas ili sa 14.000 korisnika, koliko iznosi ukupan broj priključaka koji bi trebalo da budu urađeni u narednih pet godina.
'Energogas' je od 1. oktobra promenio naziv u 'Srbijagas', a direktor za odose sa javnošću Aleksandar Kostadinović rekao je da je ugovor potpisan u vreme prethodnog rukovodstva, kao i da nova uprava sa direktorom Milošem Tomićem ne namerava da ubuduće posao izvođača radova poverava dužnicima, već isključivo raspisivanjem tendera. Nevena Erac




