Italija: Mars i Venera osteli bez proteza

Izvor: Blic, 27.Mar.2013, 19:46   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Italija: Mars i Venera osteli bez "proteza"

Dve antičke statue Marsa i Venere, koje su jedno vreme bile izložene u zgradi italijanske vlade, ostale su bez kontroverznih "proteza" koje su im bile stavljene na zahtev Silvija Berluskonija.

Prema pisanju rimskog lista Il Mesađero, Mars je u tom postupku izgubio nekoliko muških atributa, a Venera obe šake.

Dve statue od mermera bile su pozajmljene palati Kiđi, sedištu italijanske vlade, a 2010. je Berluskoni, u svojstvu tadašnjeg premijera, tražio da se one >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << "poprave".

Uprkos oštrim kritikama istoričara umetnosti, Mars je dobio novu ruku, penis, štit i vrh mača, dok su Veneri pridodate šake.

Teške 1,4 tone i visoke 2,28 metara, drevne statue, koje predstavljaju boga rata u liku imperatora Marka Aurelija i boginju ljubavi kojoj crte lica pozajmljuje careva supruga Faustina, pronađene su 1918. u Ostiji, nadomak Rima.

U maju 2012, nakon Berluskonijevog odlaska, statue su vraćene u Nacionalni rimski muzej, gde su im stručnjaci skinuli "proteze".

"Ulepšavanje" statua, koje je koštalo 73.000 evra, izazvalo je polemiku u zemlji u vreme kada je budžet kulture zbog programa štednje smanjen za 40 odsto.

Ismejane u javnosti, Berluskonijeve "popravke" zgrozile su stručnjake širom sveta koji su isticali da su takve intervencije neukusne i umetnički nedopustive.

Skidanje kontroverznih proteza izvedeno je bez ikakvih oštećenja na statuama, kao uostalom i njihovo svojevremeno postavljanje. Izrađene od kalcijum-sulfata i smole, proteze su bile fiksirane za statue pomoću specijalnog sistema magneta.

Povezane vesti: Berluskoni „ulepšao“ drevne statue Marsa i Venere Berluskoni tražio da se statui boga Marsa doda penis

Nastavak na Blic...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Statue Marsa i Venere ostale bez "proteza"

Izvor: Akter, 27.Mar.2013

Dve antičke statue Marsa i Venere, koje su jedno vreme bile izložene u zgradi italijanske vlade, ostale su bez kontroverznih "proteza" koje su im bile stavljene na zahtev Silvija Berluskonija

Nastavak na Akter...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.