Inicira se razrešenje sudije?

Izvor: B92, 25.Jun.2010, 01:11   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Inicira se razrešenje sudije?

Beograd -- Ministarstvo pravde je pred VSS iniciralo razrešenje sudije Jelene Milinović, koja je oslobodila navijače posle pretnji Brankici Stanković, saznaje "Blic".

Jelena Milinović je oslobodila i taksistu koji je napastvovao 19-godišnjakinju, uz obrazloženje da "dela koja se okrivljenom stavljaju na teret nisu krivična dela".

Jelena Milinović je postala prvi nosilac pravosudne funkcije čije je razrešenje zatraženo nakon reizbora nosilaca pravosudnih funkcija.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << />
U pravosudnom vrhu se, međutim, povodom njenog razrešenja uveliko lome koplja, daleko od očiju javnosti.

Slobodan Homen, državni sekretar Ministarstva pravde, izjavio je za "Blic” da to Ministarstvo ne odstupa od pooštravanja kaznene politike i da "ima negativnih primera koji u tome odmažu”.

"Kaznena politika je pooštrena kod krivičnih dela koja se tiču trgovine drogom, kao i krivičnih dela silovanja, obljube, a pre svega nad maloletnim licima. Krivični zakon je izmenjen tako da je zabranjeno sudijama da ublažavaju zatvorsku kaznu ispod zakonskog minimuma. To ne sme ostati mrtvo slovo na papiru i važno je da sudije kod tih krivičnih dela odmere visinu kazne, tako da ona bude i preventivna poruka svim potencijalnim silovateljima i narko-dilerima", kaže Homen.

On ističe da nema nameru da komentariše nepravosnažnu sudsku odluku i podseća da je tužilaštvo već uložilo žalbu na odbijanje optužnog akta protiv taksiste Obradovića.

"Mogu da kažem da delo za koje je okrivljen taksista, po svojim odlikama i opisu, ulazi upravo u grupu najtežih krivičnih dela. Takvo ponašanje bilo kog građanina, ako ima validnih dokaza, mora biti najstrože sankcionisano", dodaje Homen.

On nije želeo da komentariše rad sudije Jelene Milinović.

"O radu sudije Milinović Ministarstvo pravde je reklo sve što je imalo zvaničnim pokretanjem inicijative za razrešenje pred Visokim savetom sudstva, i to upravo zbog načina postupanja u predmetu koji je vođen protiv navijača koji su pretili novinarki Brankici Stanković. Ukoliko se utvrdi da je i u ovom predmetu, u kojem tužilaštvo goni taksistu zbog napada na devojku, takođe bilo propusta, to će biti samo još jedan jak argument u prilog našoj inicijativi za razrešenje sudije", naglašava Homen.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.