ID odgovorna za pogibiju šiita

Izvor: B92, 03.Nov.2014, 15:07   (ažurirano 02.Apr.2020.)

ID odgovorna za pogibiju šiita

Ekstremistička grupa Islamska država preuzela je odgovornost za dva bombaška napada na šiitske vernike u Bagdadu, u kojima su poginule 23 osobe.

U saopštenju kasno sinoć postavljenom na internet, ta grupa je navela da je do jučerašnjih napada automobilima-bombama došlo uprkos jakim bezbednosnim merama, u vreme "najvećeg neverničkog događaja" šiita.

Na meti dva napada bili su šiitski vernici i šatori u kojima su se molili na putu u sveti grad Kerbalu, kako >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << bi obeležili praznik Ašuru, godišnjicu smrti imama Huseina, unuka proroka Muhameda.

Sunitski ekstremisti često tokom verskih praznika napadaju šiite, koje smatraju nevernicima.

Irak se suočava sa najvećim talasom nasilja od povlačenja američkih snaga 2011, a istovremeno je i na meti ofanzive Islamske države, koja sada kontroliše velike delove teritorije te zemlje i susedne Sirije.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.