I srpski jezik u crnogorskim školama

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 17.Avg.2011, 11:01   (ažurirano 02.Apr.2020.)

I srpski jezik u crnogorskim školama

PODGORICA -

Vlada Crne Gore predložila je izmene Zakona o opštem obrazovanju i vaspitanju kojima je predviđeno da se nastava u školama, pored crnogorskog, izvodi i na srpskom jeziku.

Vlada je, kako je saopšteno sinoć, na telefonskoj sednici utvrdila izmene zakona i dostavila ih u skupštinsku proceduru i time "izvršila obavezu preuzetu političkim dogovorom premijera Igora Lukćića i predstavnika opozicionih partija, na sastanku koji je održan 15. avgusta".
>> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine <<
Predloženi izmenjeni član zakona glasi: "Nastava u ustanovi izvodi se na crnogorskom jeziku. Imajući u vidu istu lingvističku osnovu, nastava u ustanovi izvodi se i na srpskom jeziku, kao jeziku u službenoj upotrebi".

"Poštujući prava manjinskih naroda, nastava u ustanovi izvodi se i na bosanskom, albanskom i hrvatskom jeziku, kao jezicima u službenoj upotrebi".

Kabinet crnogorskog premijera Igora Lukšića saopštio je juče da se sporazum koji je postignut sa opozicionim partija ne može više menjati.

Navodi se da je premijer Lukšić raspoložen za nastavak konsultacija ukoliko opozicione partije smatraju da treba proveriti da li jednako razumeju postignuti dogovor. Ukazuje se da je sporazum postignut sa opozicionim partijama adekvatan i realan kompromis koji nije moguće menjati.

Mandić: Za pošteno čitanje sporazuma

Predsednik Nove srpske demokratije Andrija Mandić poručio je da će ta stranka podržati načelni politički dogovor premijera Igora Lukšića i opozicije samo ukoliko crnogorski i srpski jezik budu u potpunosti izjednačeni u obrazovnom sistemu.

On je Tanjugu, nakon sinoćne sednice Glavnog odbora NOVE, rekao da ta stranka traži da se sporazum "pošteno čita" i da se ni na koji način ne pokušava manipulisati njegovim sadržajem.

Mandić je istakao da je posebno neprihvatljivo manipulisanje dela crnogorske javnosti članom četiri sporazuma, jer je u pitanju centralni deo političkog dogovora Lukšića i opozicije.

U tom članu se, kako je kazao, navodi da će Ministarstvo prosvete u okviru jedinstvenog nastavnog procesa planom i programom predvideti nastavu na srpskom jeziku ijekavskog izgovora, kao i nastavu iz obaveznog predmeta srpski jezik i književnost, pored crnogorskog.

Mandić je naglasio da nastavni predmet srpski jezik treba da bude obavezan, a ne fakultativan.

SNP: Mera mogućeg kompromisa

Najjača crnogorska opoziciona stranka - Socijalistička narodna partija ocenila je ranije danas da sporazum Lukšića i opozicije predstavlja meru mogućeg kompromisa u ovom trenutku.

Šef poslaničkog kluba SNP Aleksandar Damjanović kazao je da, kada se postigne sporazum, nema ni dobitnika ni gubitnika, a to što ekstremisti sa obe strane napadaju rešenja, dobar je znak.

Dogovor o srpskom jeziku i lakšem sticanju crnogorskog državljanstva bio je uslov koji je opozicija postavila za obezbeđivanje dvotrećinske većine u parlamentu potrebnu za usvajanje izbornog zakona.

Usvajanje izbornog zakonodavstva je prvi uslov Brisela da Crna Gora dobije datum pregovora o punopravnom članstvu u EU.

Moguća konfuzija

Profesori književnosti, predstavnici nevladinog sektora i politički analitičari ocenili su da bi politički dogovor Vlade Crne Gore i opozicije mogao da izazove konfuziju, ali i političke igre u crnogorskim školama.

Profesor srpskog jezika i književnosti na Filozofskom fakultetu u Nikšiću Jelica Stojanović kazala je Tanjugu da najveću odgovornost za mogući haos u učionicama snose oni koji žele da promovišu crnogorski jezik, kao potpuno različit od srpskog. Ona smatra da je projekat crnogorskog jezika otpočetka veliki promašaj i "zato niko nema pravo da ga nameće onima koji govore srpskim jezikom".

"Zamislite učionicu u kojoj jedan učenik kaže - šjutra, a drugi sjutra, jedan nastavnik govori - đevojka, a drugi d jevojka. To je nešto u čemu ne mogu da se snađu ni osobe koje se stručno bave jezikom. Kako misle da deca imaju pravilan izgovor, kada će u učionici vladati potpuni haos", kazala je Stojanović.

U udžbenicima iz crnogorskog jezika i književnosti osnovci će od septembra učiti azbuku od 32 slova, umesto dosadašnjih 30. Korišćenje dva nova slova žj i šj biće pravilno i u književnom jeziku, a slovo đ imaće veću primenu u pisanom jeziku.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Radio Televizija Vojvodine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Radio Televizija Vojvodine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.