I srednje obrazovanje će biti obavezno

Izvor: Mondo, 26.Jul.2017, 11:36   (ažurirano 02.Apr.2020.)

I srednje obrazovanje će biti obavezno

Verovatno će osnovno školsko obrazovanje trajeti devet godina, kao u većini evropskih zemalja ili čak deset, a onda dve godine još biće usmereno srednje stručno obrazovanje.

Foto: Guliver/getty images, Thinkstock, ilustracija

Sve zemlje potpisnice Agende UN o održivom razvoju, među kojima je i Srbija, moraće da uvedu obavezno srednje obrazovanje do 2030. godine, kaže šefaca Međuresorne radne grupe za sprovođenje Agende Slavica Đukić Dejanović. >> Pročitaj celu vest na sajtu Mondo <<

Velika matura umesto prijemnog za fakultete

Ona je dodala da će se možda ići na to da osnovno školsko obrazovanje traje devet godina, kao u većini evropskih zemalja ili čak deset, a onda da dve godine još budu usmereno srednje stručno obrazovanje.

"To je nešto na čemu će se najviše traditi sa Ministarstvom obrazovanja", rekla je Dejanović gostujući na TV Pink.

To je samo jedan od 17 postavljenih ciljeva koji se nalaze pred našom zemljom , odnosno 200 država u svetu koje su potpisnice Agende.

Preostalih 16 ciljeva koje potpisnice moraju da ostvare odnosi se na smanjenje siromaštva, zdravu životnu sredinu, popravljanje zdravstva, zapošljavanje, bolji standarad...

Evo novina za đake od 1. septembra

"Nijedan od tih ciljeva ne može raditi jedno ministarstvo. Imamo tim Ujedinjenih nacija koji nam pomaže. Vrlo brzo morati da dostavljamo izveštaje šta radimo", rekla je Dejanović.

Nastavak na Mondo...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Mondo. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Mondo. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.