I Srbi tuže Holandiju zbog Srebrenice

Izvor: Vesti-online.com, 08.Jul.2011, 00:15   (ažurirano 02.Apr.2020.)

I Srbi tuže Holandiju zbog Srebrenice

Podrinjski Srbi tužiće holandsku vladu, jer vojnici iz holandskog bataljona nekadašnjeg UNPROFOR-a, pod čijom kontrolom je bila zaštićena zona Srebrenica, nisu sprečili takozvanu Armiju BiH čiji su pripadnici od 1992. do 1995. godine svakodnevno izlazili iz te enklave i ubijali srpske civile po srebreničkim i bratunačkim selima.

Posle presude holandskog apelacionog suda prema kojoj je Holandija proglašena krivom za smrt tri srebrenička Bošnjaka u julu 1995. zato što >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << su ih vojnici UNPROFOR-a iz te države predali pripadnicima Vojske Republike Srpske, podrinjski Srbi su "presavili tabak" i odlučili da tuže Holandiju za zločine koje su vojnici Nasera Orića počinili nad Srbima iz tog kraja, piše "Pres".

Predsednik Opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srebrenica Mladen Grujičić potvrdio je da je ova organizacija u saradnji sa srebreničkom Boračkom organizacijom već kontaktirala nekoliko advokata od kojih su tražili pravnu pomoć za uobličavanje tužbe protiv Holandije.

Poslanik SDS u Narodnoj skupštini RS Nenad Stevandić podržava inicijativu srebreničkih Srba, ističući da su rat u BiH proizveli strani faktori i da njima treba poslati fakture za naknadu štete.

Poslanik SNSD u Narodnoj skupštini RS Nikola Baštinac rekao je da će institucije Srpske podržati sve one koji žele da se utvrdi prava istina o svim dešavanjima u Srebrenici.

Banjalučki advokat Miljkan Pucar kaže da se ne bi smelo žuriti u pravni proces, jer ni proces u Holandiji nije doveden do kraja.

Nastavak na Vesti-online.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.