Hrvatska popustila; Pulmolog: Nemojte

Izvor: B92, 11.Feb.2021, 10:47

Hrvatska popustila; Pulmolog: Nemojte

Zagreb -- Hrvatska odlučila da od 15. februara ugostiteljima omogući prodavanje kafe za poneti, otvari teretane, kladionice, kazina i nastavu deci koja uče strane jezike.

Odluku je saopštio premijer Plenković, na otvorenom delu sednice vlade, ali takođe dodao i da pozorenje na oprez ostaje.

Najavio je da će 1. marta ponovo analizirati efikasnost mera i da će se tada ići na eventualno popuštanje ili pooštravanje, ako epidemiološka situacija bude pogoršana. >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << "Spremni su u svakom trenutku revidirati epidemiološke mere, ako uočimo pogoršanje epidemiološke situacije", poručio je Plenković.

Međutim, pulmolog iz zagrebačke kovid bolnice "Dubrava" Saša Srića protiv je popuštanja epidemioloških mera u Hrvatskoj, posebno nakon pojave britanskog soja virusa.

Srića smtra da "kafa za poneti" ne bi smela da učini posebnu razliku u broju novozaraženih, dok god se ljudi ne okupljaju u većim grupama.

"U ovom trenutku nisam zagovornik značajnih restrikcija, ali nisam ni za popuštanje mera. Ako se bude išlo u nekakve nagrade gradjanima, iako ne znam šta bi to bilo, pozivam gradjane da se pridržavaju mera", rekao je Srića za zagrebačku N1 tv.

Govoreći o britanskom soju virusa, koji je juče registrovan i u Hrvatskoj, Srića kaže da je virus zarazniji, ali da nema klliničkih i naučnih studija da je smrtonosniji i da izaziva teže kliničke simptome.

Pulmolog je kritikovao jučerašnje okupljanje vernika na Stepinčevu i dodao da je to neprimereno, jer svako okupljanje je rizično i kriteriumi moraju biti isti za sve.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.

Nastavak na B92...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.