Izvor: Studio B, 23.Apr.2012, 21:51 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Holandski premijer i vlada podneli ostavku
Holandski premijer Mark Rute podneo je danas ostavku kraljici Beatriks, nakon kolapsa parlamentarnog partnerstva sa krajnje desničarskom antiislamskom partijom, koji je podrio njegovu vladajuću koaliciju.
Informativna služba holandske vlade saopštila je da je kraljica Beatriks prihvatila ostavku premijera i njegovog kabineta nakon dvočasovnog sastanka na kom ju je Rute obavestio da su propali pregovori o novim merama štednje tokom vikenda, javio je AP.
Rute bi >> Pročitaj celu vest na sajtu Studio B << trebalo sutra da se obrati parlamentu koji će raspravljati o privremenim merama koje bi održale red javnih finansija i zakazivanju prevremenih izbora.
Zasad nije objavljen nijedan mogući datum, ali su opozicioni poslanici tražili da se izbori održe što pre.
Rute se nadao da će se postići dogovor da se smanji budžetski deficit ispod granice od tri odsto bruto domaćeg proizvoda, koju propisuje EU, ali je dogovor propao pošto mu se usprotivio najvažniji politički saveznik, lider desničarske Partije slobode i poznati evroskeptik Gert Vilders.
Rute se zalagao za znatno smanjenje pomoći za inostranstvo i povećanje starosne granice za odlazak u penziju sa 65 na 66 godina, ali je Vilders rekao da takve mere ne može da podrži jer su neprijateljske prema starijim licima.
Ostavka premijera i vlade se očekivala, pošto je Vilders rekao da će uskratiti podršku manjinskom kabinetu, a Rute ocenio da će razlaz s Vildersovom strankom verovatno dovesti do prevremenih izbora.
Desničarska vlada premijera Rutea, posle povlačenja Vildersa, više nije mogla da održi većinu u holandskom parlamentu.
Redovni izbori u Holandiji trebalo je da se održe u maju 2015. godine.
Iako Holandija ima relativno mali nivo državnog duga, njena privreda je u recesiji, a ove godine će, kako se očekuje, imati deficit od 4,6 odsto.





