Izvor: RTS, 28.Jan.2012, 09:17 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Hod po žici Miše Majskog
Najpoznatiji svetski violončelista Miša Majski nastupio je u dvorani Kolarčeve zadužbine sa Beogradskom filharmonijom, u okviru koncertnog ciklusa "Hod po žici".
U dvorani Kolarčeve zadužbine najpoznatiji svetski violončelista Miša Majski nastupio zajedno sa Beogradskom filharmonijom.
U okviru koncertnog ciklusa "Hod po žici" Majski je izveo jedno od najzahtevnijih dela napisanih za violončelo, koncert broj jedan od Šostakoviča.
Izvodio je jedno >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << od najzahtevnijih dela napisanih za violončelo, koncert broj jedan, Šostakoviča.
Ovacije su bile adekvatna reakcija publike na "Hod po žici" Miše Majskog, na njegov jedinstveni ples sa orkestrom, razoružavajuću energiju i virtuozitet.
"Ja ne sviram samo note i ne sviram samo moj deo, pokušavam da budem zajedno sa orkestrom čak i kad ne sviram", rekao je poznati violončelista uoči koncerta.
Majski ne krije da mu je ovo delo posebno blisko, s obzirom na to da je pisano za Rostropoviča čiji je on bio učenik.
A za Šostakoviča ga vezuje i to što su oba umetnika bila u nemilosti sovjetskih vlasti.
"Svaka velika muzika je puna ljudskih emocija i o tome se zapravo radi. Isitna je da sam prošao kroz neka teška vremena u mom prvom životu u Sovjetskom Savezu", rekao je Miša Majski.
Majski prati i sportska zbivanja, zna da je svirao za vreme utakmice zbog koje su ulice Beograda bile puste, ali nikome nije bilo neobično što je ova dvorana bila krcata.









