Izvor: B92, 09.Apr.2014, 15:11 (ažurirano 02.Apr.2020.)
HR i BiH: Krije se 200 osuđenika
Sarajevo -- U BiH se krije oko sto državljana Hrvatske kojima je tamošnje pravosuđe izreklo pravosnažne zatvorske kazne, dok je u Hrvatsku iz BiH pobeglo oko 120 osuđenih.
U Ministarstvu pravde BiH navode da begunci sa dvojnim državljanstvom i dalje izbegavaju služenje kazne iako su ministri pravde dve države još pre više od četiri godine potpisali sporazum čijom primenom bi to trebalo da bude onemogućeno.
Prema izmenama Sporazuma o međusobnom izvršenju odluka >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << u krivičnim stvarima, potpisanom u februaru 2010. godine između BiH i Hrvatske, osuđene osobe koje imaju dvojno državljanstvo ne mogu da izbegnu pravdu bežanjem iz jedne u drugu državu, jer sporazum podrazumeva služenje kazne i u državi u koju su pobegli.
Međutim, u praksi je, kažu u Ministarstvu, situacija drugačija.
Trenutak hapšenja takvih osoba zavisi od sudskih vlasti, to ide ili usporeno, ili se radi o opstrukcijama ili o internim dogovorima. Zato se dešava da se broj prebeglih osuđenih kriminalaca ne smanjuje, naprotiv, taj broj je povećan, kažu u Ministarstvu pravde za "Glas Srpske".
Oni navode i najnoviji takav slučaj, kada je načelnik opštine Sibinje u Hrvatskoj Ivica Batinić, pobegao u BiH, kako bi izbegao hapšenje.
On je u Hrvatskoj nepravosnažno osuđen na šest godina zatvora, a za njim je raspisana poternica zbog malverzacija sa zemljištem u toj opštini.















