Grubješić: Krajem juna biće poznata odluka

Izvor: Blic, 23.Apr.2013, 10:55   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Grubješić: Krajem juna biće poznata odluka

Potpredsednica Vlade Srbije za evropske integracije Suzana Grubješić izjavila je danas da će 27. ili 28. juna u Briselu, na samitu šefova država ili vlada članica EU, biti poznato da li će Srbija dobiti datum za početak pregovora za pristupanje EU.

"Da li ćemo dobiti datum u junu ili ne, saznaćemo na samitu šefova država ili vlada 27. ili 28. juna", rekla je Grubješić u jutarnjem programu TV >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Pink.

Grubješić je rekla da bi tada bio odredjen datum za početak pregovora, ali da to ne znači da bi pregovori počeli tog dana već bi taj proces mogao da potraje tri do šest meseci - u decembru, u martu ili junu sledeće godine.

"Bitno je da imamo vremensku odrednicu da bi se naša administracija i svi kapaciteti pripremili za početak pregovora, da bi se iznašao pregovarački okvir, formirao pregovarački tim i otvorila prva najteža poglavlja 23. i 24. koje se odnose na pravosudje i bezbednost", rekla je Grubješić.

Na pitanje kada bi Srbija najranije mogla da postane članica EU, ona je rekla da hrvatski primer pokazuje da su pregovori trajali pet godina, dve godine su bile potrebne za ratifikaciju, što znači ukupno sedam godina.

Grubješić je istakla da se za Srbiju ocenjeno da je napravila ogroman iskorak i ubrzanje u reformama u svim oblastima koje EK posmatra.

Reč je oblastima, počev od vladavine prava, reforme pravosudja, borbe protiv korupcije, unapredjenja poslovnog okruženja, reformi u oblasti ekonomije, ljudskih i manjinskih i prava LGBT populacije, a u pripremi su i medijski zakoni, navela je Grubješić.

Grubješić je najavila da će u najskorije vreme, danas, sutra ili prekosutra biti formirana radna grupa koja će raditi na izradi akcionog plana za implementaciju sporazuma Beograda i Prištine.

"Na to ćemo se sada fokusirati", najavila je Grubješić i dodala da je sada vreme da "unutrašnje reforme stavimo na prvo mesto".

Prema njenim rečima, od Srbije se očekuje da pokaže volju, nameru i da krene u implementaciju.

Ona je dodala da Srbiju očekuje nastavak dijaloga i da na dnevni red dolaze životna pitanja povratka Srba na Kosovo, njihove i imovine države Srbije i da se mora razgovarati i postići sporazum o telekomunikaciji i energetici.

Najčitanije SADA:

Nastavak na Blic...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Grubješić: Odluka o dobijanju datuma krajem juna

Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 23.Apr.2013

Potpredsednica Vlade Srbije za evropske integracije Suzana Grubješić izjavila je danas da će  27. ili 28. juna u Briselu, na samitu šefova država ili vlada članica EU, biti poznato da li će Srbija dobiti datum za početak pregovora za pristupanje EU.

Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...

Vilhelm: Nadam se datumu

Izvor: Blic, 23.Apr.2013

Nemački ambasador Hajnc Vilhelm izrazio je danas nadu da će Srbija krajem juna dobiti datum za početak pregovora sa Evropskom unijom, posle sporazuma koji su u petak postigli Beograd i Priština, uz posredstvo visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton...Vilhelm je istakao...

Nastavak na Blic...

Jak and Daxter Trilogy za PS Vita

Izvor: ITsvet.com, 24.Apr.2013, 09:10

Jak and Daxter kolekcija koja je za PS3 igračku konzolu objavljena u toku protekle godine, u toku juna ove godine pojaviće se na tržištu u vidu verzije za Vita igračku konzolu i to na teritoriji Severne Amerike i Evrope. Još uvek nije objavljen datum za remasterizovanu kompilaciju koja podrazumeva...

Nastavak na ITsvet.com...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.