Glavni gradovi izgrađeni od temelja

Izvor: B92, 06.Sep.2019, 09:21   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Glavni gradovi izgrađeni od temelja

Glavni grad Indonezije biće premešten sa Jave na ostrvo Borneo. Ovo nije prva zemlja koja seli prestonicu - evo još devet primera.

Predsednik Indonezije je zvanično podneo parlamentu plan izmeštanja glavnog grada iz Džakarte ne neodređenu lokaciju na indonezijskom delu ostrva Borneo.

Razloga za selidbu je nekoliko - pored stalnih gužvi u saobraćaju, tu je i činjenica da je Džakarta među gradovima koji tonu najbrže na svetu.

"Mi očekujemo da ćemo >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << 2021. godine da udarimo temelje novom glavnom gradu, a 2024. očekujemo da započnemo sa prvom fazom selidbe u novi glavni grad", rekao je prošlog meseca indonežanski ministar za planiranje.

Zvanično - glavni grad Mjanmara premešten je jer je stara prestonica Jangon postala suviše prometna i imala preveliki broj stanovnika, ali je u igri moglo da bude više faktora.

Nejpjido je izgrađen u centralnom delu zemlje - ovo vlastima omogućava bolju kontrolu nad udaljenim regijama u kojima češće izbijaju pobune.

Mnogi veruju da je pravi motiv za selidbu bio nepristupačni teren koji okružuje novi glavni grad, a vojnoj hunti koja vlada zemljom od 1962. godine, pruža zaštitu od pobunjenika - ali i stranih intervencija.

Grad Putraja je administrativni centar Malezije, ali Kuala Lumpur ostaje zvanična i kraljevska prestonica.

Iako nije prestonica, grad mnogi opisuju kao čudo arhitekture.

Gradnja Astane, nazvane prema kazahstanskoj reči za "glavni grad", počela je 1997. godine po nalogu tadašnjeg predsednika Nursultana Nazarbajeva.

Brzo je postala jedan od najmodernijih gradova u Centralnoj Aziji - sa obiljem potpuno novih zgrada.

Glavni grad Nigerije preselio se iz Lagosa u Abudžu 1991. godine kako bi se stvorio grad u kom ne dominira ni jedna od tri glavne etničke grupe u zemlji - Joruba, Igbo i Hausa-Fulani.

Ali promena je bila motivisana i infrastrukturnim problemima u Lagosu. Broj stanovnika stare prestonice porastao je sa 1,4 miliona ljudi 1970. godine na 21 milion prošle godine, kako se procenjuje.

Glavni grad Pakistana takođe je izgrađen u sklopu pokušaja da se bolje integriše zemlja.

Karači je bio administrativni centar od proglašenja nezavisnosti Pakistana 1947. godine. Ipak, do selidbe je došlo zbog oskudice u vodi i pustinje koja okružuje staru prestonicu.

Rio De Žaneiro, najslavniji brazilski grad, bio je glavni grad ove zemlje još od 17. veka.

Ali šezdesetih je izgubio status jer je na Brazilskoj visoravni u centralno-zapadnoj oblasti zemlje izgrađena Brazilija.

Odluka da se prestonica preseli iz Rija doneta je još 1891. godine, jer su brazilske vlasti želela bolje da integrišu zemlju i istovremeno zaštite vlastita leđa, pošto je Rio istorijski ranjiv za napade sa mora.

Kezon Siti je osvojio i izgubio čast da bude glavni grad Filipina: osnovao ga je i proglasio prestonicom tadašnji predsednik Manuel Kezon četrdesetih.

Ali mnoge funkcije nacionalne vlade ostale su u Manili koja je 1976. godine povratila status glavnog grada iz praktičnih razloga.

Australijskih glavni grad izgrađen je kao kompromis dva najveća grada koja su želela tu čast - Sidneja i Melburna.

Iako je odluka doneta 1908. godine, parlament se u Kanberu preselio tek 1927. godine.

Kalkuta je godinama služila kao glavni grad teritorije pod britanskom vladavinom u Indiji. Ali 1911. godine, glavni grad je preseljen, uglavnom zahvaljujući otporu prema britanskoj vladavini u bengalskoj oblasti oko grada.

Novi glavni grad izgrađen je u blizini starog grada Delhija koji je bio prestonica Mogulskog carstva od 1648. do 1857. godine.

Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

PLEASE DO NOT DELETE OR TRANSLATE. DIGIHUB TRACKING CODE FOR [49369062]

Izvor: BBC News na srpskom

Nastavak na B92...






Povezane vesti

Glavni gradovi izgrađeni od temelja

Izvor: Radio 021, 06.Sep.2019

Glavni grad Indonezije biće premešten sa Jave na ostrvo Borneo. Ovo nije prva zemlja koja seli prestonicu - evo još devet primera...Getty ImagesCentar Džakarte pravi velike probleme uključujući u urušavanje pojedinih delova rgada..Predsednik Indonezije je zvanično podneo parlamentu plan izmeštanja...

Nastavak na Radio 021...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.