File otvara pregovore EU i Kosova o SSP u oktobru

Izvor: Blic, 16.Okt.2013, 12:41   (ažurirano 02.Apr.2020.)

File otvara pregovore EU i Kosova o SSP u oktobru

Priština - Zamenik kosovskog ministra za evropske integracije Gzim Kasapoli izjavio je da će komesar za priširenje Evropske unije Sstefa File 28. oktobra u Prištini otvoriti pregovore EU i Kosova o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju (SSP).

Kasapoli je u izjavi za Radio Kosova rekao da je ovo najveći uspeh koji je Kosovo postiglo u procesu integracija u >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << Evropsku uniju. Osnova za početak dijaloga je odluka Evropske komisije koja je zasnovana na poglavlju 47 Dogovora iz Lisabona.

Zvaničnici Kosova su u svojim izjavama izrazili optimizam što se tiče procesa pregovora i najavili da će on biti okončan u proleće sledeće godine.

Pošto Kosovo još uvek nije priznalo pet čalnica EU, primenjujući odredbe Lisabonskog sporazuma, S SP sa Kosovom neće biti ratifikovan u zemljama članicama, već će to učiniti Evropska komisija, odnosno Evropski parlament.

Glavni pregovarač Kosova u ovom procesu biće ministarka za evropske integracije Vljora Čitaku, dok će od strane EU proces predvoditi zamenik direktora u Direkciji za prošitrenje Evropske komisije Jost Korte.

Najčitanije SADA:

Nastavak na Blic...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.