Izvor: Blic, 18.Jun.2013, 19:53 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Erdogan proglasio pobedu nad antivladinim demonstrantima
Premijer Turske Redžep Tajip Erdogan proglasio je pobedu nad antivladinim demonstrantima, nakon što ih je policija sklonila iz istanbulskog Parka Gezi i uhapsila više desetina demonstranata, u cilju suzbijanja nemira koji su trajali skoro tri sedmice.
Posle sukoba izazvanih proterivanjem demonstranata iz Parka Gezi, opozicione snage su pokušale da se pregrupišu i policija je od tada vodila samo sporadične borbe s manjim grupama demonstranata širom zemlje.
Preko >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << noći, policija u prestonici Ankari je na kratko bacila suzavac i koristila vodene topove protiv demonstranata koji su bacali kamenice i krili se iza improvizovanih barikada, a nije bilo izveštaja o nekim drugim sukobima.
S obzirom na to da su protesti izgubili na intenzitetu, Erdogan je rekao da je on prebrodio krizu, viđenu kao najveći izazov do sada njegovoj deset godina dugoj vladavini.
- Naša demokratija je ponovo stavljena na probu i iz toga smo izašli pobednički - rekao je premijer članovima svoje vladajuće partije Pravde i razvoja (AKP), dobivši gromke aplauze.
- Narod i vlada AKP je onemogućila zaveru... koju su planirale izdajice i njihovi strani saučesnici - rekao je Erdogan, ubeđen da je oluja prošla i da neće biti ponovnih protesta.
Erdogan je upozorio da od sada "nećemo imati nikakvu toleranciju prema ljudima ili organizacijama koje sprovode nasilje".
Turski premijer je pretrpeo velike kritike zbog načina na koji se postavio prema demonstrantima, s SAD i drugi zapadni saveznici oštro su osudili upotrebe prekomerne sile prema demonstrantima.
Premijer ja kazao da je policija "uspešno položila ispit demokratije" odgovorivši na nerede, i najavio je da će povećati moć policije. Njegovi komentari usledili su nakon što je policija pretresla domove širom zemlje i privela više od 100 demonstranata.
Od početka izbijanja sukoba povređeno je skoro 7.500 ljudi.
Turski evropski saveznici osudili su Erdoganove postupke tokom krize i više puta ga pozvali da poštuje pravo demonstranata pozivajući da prekine sa prekomernom upotrebom sile.
Nemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je da je šokirana policijskim nasiljem, dok je ministar spoljnih poslova Gvido Vestervele izjavio da Turska, dugogodišnja nada Evropske unije, "šalje pogrešnu poruku" Evropi. Park Gezi je trenutno zatvoren i obezbeđuje ga policija, koja je zabranila okupljanje demonstranata i na obližnjem Trgu Taksim.
Policiji veća ovlašćenja
Turski premijer izjavio je danas da će povećati policijska ovlašćenja posle talasa antivladinih protesta u zemlji. Policija je danas u Istanbulu i Ankari privela više desetina osoba zbog sumnje da su umešane u sukobe sa policijom tokom protesta koji potresaju Tursku više od dve nedelje.
Erdogan je stao u odbranu policije, uz ocenu da je reakcija policije bila uzdržana i u okviru policijskih ovlašćenja.
- Osnažićemo policiju... tako da dobije veća ovlašćenja da interveniše - rekao turski premijer.
Turska vlada je ranije zapretila da će ugušiti demonstracije sindikata koje smatra "nelegalnim".
Najčitanije SADA:











