Ekstremisti Iraka pretnja regionu

Izvor: B92, 22.Jun.2014, 19:45   (ažurirano 02.Apr.2020.)

"Ekstremisti Iraka pretnja regionu"

Vašington -- Irački ekstremisti koji su nasilno zauzeli više teritorija u Iraku mogli bi da dobiju na snazi i destabilizuju druge zemlje u regionu, izjavio je Barak Obama.

U intervjuu za američku tv mrežu CBS, Obama je rekao da će iračka javnost naposletku odbaciti ekstremističku sunitsku grupu Islamska država Irak i Levant (ISIL), ali da ta grupa ipak i dalje predstavlja pretnju za SAD, javio je danas >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << AP.

Situacija u Iraku naglo je zaoštrena početkom prošle sedmice kada su sunitski ekstremisti iz ISIL-a i njima lojalne radikalne formacije sunitskih plemena i nekadašnjih vojnika iz vremena vladavine svrgnutog i pogubljenog predsednika Sadama Huseina, započele ofanzivu na severu zemlje i preuzele kontrolu nad nekoliko gradova.

"Moraćemo generalno da budemo oprezni i budni. Trenutno je činjenica da ta grupa destabilizuje zemlju, a to bi moglo da se prelije u zemlje koje su naši saveznici kao što je Jordan", rekao je Obama.

Sunitska pobuna u Iraku i susednoj Siriji je samo jedna od niza pretnji sa kojima su SAD suočene, kazao je Obama za CBS i dodao da su to još i grupa Boko Haram na severu Afrike i grupe povezane sa Al Kaidom u Jemenu.

"Moraćemo da imamo strategiju koja je u većoj meri fokusirana i ciljana i moraćemo da obučavamo lokalne snage reda i vojske da bi obavile svoj posao", dodao je predsednik SAD.

Američki državni sekretar Džon Keri, takodje, je danas govorio o Iraku i pozvao iračke lidere da se izdignu iznad "sektaških razmirica", dodajući da Vašington "nije odgovoran" za krizu u toj zemlji, preneo je AFP.

Keri, koji je doputovao u iznenadnu posetu Egiptu, rekao je da ISIL ima ideologiju nasilja i represije, kao i da predstavlja pretnju, ne samo Iraku, već i čitavom regionu.

"Ovo je ključni trenutak kada moramo pozvati iračke lidere da se izdignu iznad sektaških razmirica i interesa", kazao je Keri na zajedničkoj konferenciji za novinare sa egipatskim ministrom spoljnih poslova Samehom Šukrijem, preneo je AFP.

Američki zvaničnik je dodao da SAD nisu angažovane u tome da izaberu bilo kog pojedinca, već da je na narodu Iraka da izabere svoje rukovodstvo.
Pogledaj vesti o: Barak Obama

Nastavak na B92...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Povezane vesti

Obama: Irački ekstremisti prijetnja za region

Izvor: Nezavisne Novine, 22.Jun.2014

VAŠINGTON - Irački ekstremisti koji su nasilno zauzeli više teritorija u Iraku mogli bi da dobiju na snazi i destabilizuju druge zemlje u regionu, izjavio je američki predsjednik Barak Obama.

Nastavak na Nezavisne Novine...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta B92. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta B92. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.