Izvor: Nezavisne Novine, 14.Apr.2016, 17:29   (ažurirano 02.Apr.2020.)

EU uvodi vize Amerikancima zbog Hrvatske

BRISEL - SAD će morati hitno da ukinu vize za sve državljane Evropske unije ili će EU morati da odgovori protivmjerama i da uvede vize za ulazak američkih državljana u EU, objavio je Jutranji.hr.

Kako god zvuči ovakva konstatacija, ona je teoretski moguća jer Vašington nije u roku od 24 mjeseca pozitivno odgovorio na zahtjev >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << EU za puni reciprocitet, što bi značilo ukidanje viza i za državljane Hrvatske, Poljske, Bugarske, Rumunije i Kipra.

Evropska komisija juče je “po službenoj dužnosti” raspravljala i usvojila “političku komunikaciju” o viznom reciprocitetu sa SAD, Kanadom i Brunejem. Te države nisu sasvim ispunile uslove reciprociteta, što znači da svi građani EU, bez obzira iz koje članice bili, moraju da imaju mogućnost ulaska bez viza u te države čiji državljani mogu bez viza u EU. Ovo je princip zajedničke vizne politike EU.

Prema tom načelu, ako se u roku od 24 mjeseca ne koriguje nepostojanje reciprociteta, EU može suspendovati viznu liberalizaciju za državljane tih država. To bi čak moglo ići i po principu automatizma ako se tome ne protivi Savjet kvalifikovanom većinom ili Evropski parlament.

Traže raspravu

“Bilo kakva takva odluka mora uzeti u obzir posljedice suspenzije za spoljne odnose EU i država članica”, navodi se u saopštenju EK.

Kako je upravo 12. aprila istekao rok SAD, Kanadi i Bruneju, EK je pozvala Savjet i Evropski parlament da “hitno pokrene raspravu i zauzme stav o najprikladnijem odgovoru”. EK bi to trebalo da javi do 12. juna, kad bi uvođenje viza moglo stupiti na snagu.

U EU, međutim, priznaju da bi mogući “vizni rat”, koliko god bio izazvan principima, bio ravan katastrofi. Posljedice bi bile nekoliko milijardi evra. Ne samo da bi to uticalo na političke odnose sa SAD, nego i na poslovnu saradnju i turističku industriju.

Ključni turisti

Upravo da bi pomogli turizmu, u EU su tokom posljednjih godinu dana ukinuli vize za desetke država. Američki turisti ključni su u državama poput Italije, Francuske, Španije, Grčke, Austrije, Češke i drugih članica EU. Bilo bi zato veliko iznenađenje da EU Amerikancima uvede vize, i to u vrijeme kada bi, po sporazumu, trebalo da ukine vize za turske državljane.

"Svi građani EU s pravom očekuju putovanje bez viza u bilo koju državu čiji državljani mogu u EU bez viza - rekao je povjerenik EU za migracije Dimitris Avramopoulos i dodao da će se tražiti “uravnoteženo riješenje”.
Pogledaj vesti o: Vašington

Nastavak na Nezavisne Novine...



Povezane vesti

Jutarnji list: Ili da SAD ukinu vize ili će EU odgovoriti protivmerama

Izvor: RTS, 14.Apr.2016

Sjedinjene Američke Države moraće hitno da ukinu vize za sve državljane EU, uključujući Hrvatsku, ili će EU morati da odgovori protivmerom i uvede vize za ulazak američkih državljana u EU, piše zagrebački "Jutarnji list". ...

Nastavak na RTS...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.