Izvor: Blic, 04.Maj.2012, 20:25 (ažurirano 02.Apr.2020.)
EU neće ratifikovati sporazum Akta
Evropska unija, najverovatnije, neće ratifikovati kontroverzni međunarodni sporazum za borbu protiv piraterije (Akta), izjavila je danas potpredsednica Evropske komisije i komesar za digitalna pitanja Neli Krus. Jedna od prepreka ratifikaciji su brojni protesti širom Evrope kao rezultat straha da bi nove zakonske mere mogle da ugroze lične slobode i slobode na internetu
Prema rečima evropskog zvaničnika koji >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << je želeo da ostane anoniman, razlog za to su brojni protesti širom Evrope kao rezultat straha da bi nove zakonske mere mogle da ugroze lične slobode i slobode na internetu, saznaje Srna.
- Skoro smo bili svedoci kako hiljade ljudi protestuju protiv mera za koje smatraju da guše otvorenost i inovativnost interneta. To je novi politički glas i mi ćemo, verovatno, od sada živeti u svetu bez (Akta) i Zakona o sprečavanju internet piraterije (Sopa) - rekla je Krus u Berlinu.
Prema njenim rečima, Evropa će morati da se pozabavi načinima koji će suzbiti krađu intelektualnog vlasništva u komercijalne svrhe, a u isto vreme neće ograničavati individualne slobode, razmenu informacija ili narušavati privatnost građana.
Zakon o sprečavanju internet piraterije je set zakonskih mera i regulativa koji je u oktobru prošle godine, na inicijativu industrije zabave, predložen za usvajanje u američkom Kongresu. Usvajanje američkog zakona (Sopa) odgođeno je zbog masovnih protesta i prigovora internetskih kompanija.
Nakon pokušaja da se kroz inicijativu (Akta) "progura" sličan set zakona u Evropi, širom evropskih gradova došlo je do velikih protesta, a usprotivile su se i mnoge parlamentarne grupe u Evropskom parlamentu, pa i sam predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc.
Portparol Evropske komisije Rajan Hit izjavio je da Evropska komisija nastavlja da razmatra načine kojima bi se ratifikovali bitni aspekti (Akta) i dodao da Krus poštuje "političku realnost".
Povezane vesti: File: Hag ostaje uslov Ešton: Veoma sam zadovoljna prosleđivanjem kandidature
Sporazum ACTA neće biti ratifikovan
Izvor: Capital.ba, 04.Maj.2012
BRISEL, Evropska unija, najvjerovatnije, neće ratifikovati kontroverzni međunarodni sporazum za borbu protiv piraterije (ACTA), izjavila je danas potpredsjednica Evropske komisije i komesar za digitalna pitanja Neli Krus. Prema riječima evropskog ..
EU neće ratifikovati kontroverznu ACTA-u
Izvor: Nezavisne Novine, 04.Maj.2012
BRISEL - Evropska unija, najvjerovatnije, neće ratifikovati kontroverzni međunarodni sporazum za borbu protiv piraterije (ACTA), izjavila je danas potpredsjednica Evropske komisije i komesar za digitalna pitanja Neli Krus.



















