Izvor: Nezavisne Novine, 13.Jul.2016, 11:10   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Država ruši rodnu kuću Adolfa Hitlera?

BRAUNAU - Austrijska Vlada zaplijeniće i srušiti rodnu kuću Adolfa Hitlera, kako bi spriječila da ona postane mjesto hodočašća neonacista.

Hitlerova porodica je nakon njegovog rođenja, 1889. godine, u kući u mjestu Braunau, na rijeci In, živjela samo tri godine.

Ipak, ta trospratnica godinama izaziva kontroverze. Iz Ministarstva unutrašnjih poslova Austrije najavljuju zakon kojim će biti oduzeto vlasništvo sadašnjem vlasniku - penzionerki koja odbija da >> Pročitaj celu vest na sajtu Nezavisne Novine << proda kuću državi.

"Država želi da spriječi da kuća postane kultno mjesto za neonaciste, što se događalo u prošlosti, kada su se ljudi tamo okupljali i uzvikivali razne slogane", precizira ministar unutrašnjih poslova Volfgang Sobotka.

Vladina komisija od 12 članova iz sfere politike, uprave, akademije i civilnog društva odlučiće o sudbini Hitlerove rodne kuće. Ministarstvo unutrašnjih poslova iznajmljuje tu kuću od 1972. godine, plaćajući mjesečnu rentu od 4.800 evra vlasnici.

U kući su održavane radionice za invalide, ali je od 2011. godine prazna zbog toga što vlasnica odbija da je proda državi. Ako zakon prođe u parlamentu, vlasnik nema pravo žalbe na odluku niti mogućnost da pregovara o odšteti, navode austrijski mediji.

Nastavak na Nezavisne Novine...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Nezavisne Novine. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Nezavisne Novine. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.