Dragin: Agrarni budžet samo za subvencije

Izvor: RTS, 02.Jan.2009, 10:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Dragin: Agrarni budžet samo za subvencije

Ministar poljoprivrede Saša Dragin izjavio je da će 90 procenata agrarnog budžeta za 2009. godinu, koji iznosi 20,5 milijardi dinara, biti namenjeno subvencioniranju registrovanih poljoprivrednika.

Agrarnog budžet za 2009. godinu, koji iznosi 20,5 milijardi dinara, biće namenjen subvencioniranju registrovanih poljoprivrednika, rekao je ministar poljoprivrede Saša Dragin.

"Budžet je definitivno mali, ali je koncipiran tako da 90 odsto čine subvencije poljoprivrednicima >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << i zadrugama i to isključivo registrovanim poljoprivrednim gazdinstvima, koja se ničim drugim ne bave osim poljoprivredom", rekao je Dragin u intervjuu agenciji Beta.

Prema njegovim rečima, "svi ostali, osnosno, privredna lica i hobi poljoprivrednici, advokati i lekari koji u stekli ušteđevinu pa kupili zemlju na selu i sad je rentiraju, ne mogu da ostvare bilo kakve subvencije od strane Ministarstva poljoprivrede".

Pomoć iz agrarnog budžeta, koji je ove godine 2,7 odsto ukupnog budžeta Srbije i za oko 25 odsto je manji nego 2008, nije predviđena za velike poljoprivredne sisteme, objasnio je on, jer su oni povlašćeni u nabavci repromaterijala i kasnijem plasmanu svojih proizvoda.

"Mislim da su to preduzeća kojima ne treba bilo kakva pomoć, jer oni mogu da se snađu na tržištu, niti je državi u interesu da podstiče nekoga koji ima i više nego dovoljno i vredan je stotine miliona", naveo je ministar.

Dragin je ocenio da će se zbog daleko preciznije uredbe o registraciji poljoprivrednih gazdinstava njihov broj od naredne godine prepoloviti sa sadašnjih 420.000 na 200 do 250 hiljada.

Kako je naveo, do sada se često dešavalo i da se na jednoj adresi prijavi više gazdinstava, da bi se podsticaj dobio na svu zemlju koja je u posedu, a ne samo na odobrenih 100 hektara.

Nove mere

Dragin je najavio da će subvencije od 120 evra po hektaru (10.000 dinara) važiti i naredne godine, ali je izrazio nadu da će Ministarstvo "uspeti da uskladi inflaciju sa povećanjem subvencija kako bi na taj način poljoprivrednici dobili onoliko koliko su dobili i ove godine".

Govoreći o subvencioniranju proizvodnje mleka on je naveo da će podsticaji 2009. biti veći, ali da se radi na novom modelu koji "neće podrazumevati subvencionisane cene nego subvencije inputa u proizvodnju".

Ministarstvo će preduzeti i druge mere koje će da rasterete proizvođače mleka, a jedna od onih kojom će pokušati da reši taj problem sistemski je i razmatranje da li postoji mogućnost da sami proizvođači nađu mogućnost za preradu svog proizvoda.

Dragin je rekao da ukupna poljoprivredna razmena Srbije sa inostranstvom u 2008. iznosi 1,6 milijardi dolara, dok je suficit oko 600 miliona dolara.

Nastavak na RTS...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.