Do 2050. u Srbiji stanovnika kao i 1945.

Izvor: Vesti-online.com, 21.Nov.2011, 01:22   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Do 2050. u Srbiji stanovnika kao i 1945.

Srbija će, ukoliko bude nastavljen trend negativnog prirodnog priraštaja 2050. godine imati šest miliona stanovnika, kao i posle Drugog svetskog rata.

Prema rezultatima nedavnog popisa, u Srbiji je broj stanovnika u poslednjih devet godina smanjen za skoro 400.000, a stručnjaci prognoziraju da će stanovnika biti još manje.

Pola veka unazad ne rađa se dovoljno dece ni za prostu reprodukciju, a problem je i što poslednje dve decenije u Srbiji više ljudi umire nego >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << što se rađa. Samo prošle godine na toj razlici Srbija je izgubila 35.000 stanovnika.

Demografi upozoravaju da se populacionom politikom može samo ublažiti, ali ne i sprečiti pad broja stanovnika, dok nadležni navode da država ima mehanizme, ali nema novca da se tim problemom trenutno ozbiljnije bavi.

U srećna vremena pre 50 godina, kada je i stanovništvo bilo mlađe, rađalo se oko 150 hiljada dece godišnje, a prošle godine u Srbiji je rođeno upola manje dece. Prognoze su pesimistične, jer je popisom iz 2002. godine prvi put zabeležen veći udeo starih u odnosu na mlade - stariji od 65 godina brojniji su od mlađih od 15 godina.

Ivan Marinković iz Centra za demografska istraživanja rekao je da će se ta razlika u korist starih povećati, jer se uskoro očekuje ulazak generacija bejbi bumera, rođenih tokom prve polovine pedesetih, u kontingent starih.

"Kad bi žene ovog trenutka krenule da rađaju po četvoro, petoro dece i dalje bismo u narednih nekoliko decenija nastavili da gubimo stanovništvo", ističe Marinković.

Iako je pre tri godine država usvojila Strategiju za podsticaj rađanja, ona se zbog nedovoljnog budžeta ne primenjuje u potpunosti, pa tako porodilje umjesto 100 odsto zarade, koliko je predviđeno strategijom, primaju 65 odsto.

Predrag Petrović iz Ministarstva za rad i socijalnu politiku Srbije kaže da u državnoj kasi nedostaje između četiri i osam milijardi dinara (40-80 miliona evra) da bi se roditeljski dodatak za drugo, treće i četvrto dete isplaćivao jednokratno. Sa problemom pada broja stanovnika suočavaju se i sve zemlje u okruženju, čak i Albanija.

Nastavak na Vesti-online.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.