Izvor: Radio Televizija Vojvodine, 04.Sep.2012, 11:42 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Diskriminacija u oglasima za zapošljavanje
BEOGRAD -
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić izjavila je danas da ima mnogo objavljenih oglasa za zapošljavanje u kojima postoji diskriminacija.
"Ponekad se radi o poslu koji podjednako mogu da obavljaju i žene i muškarci, a traže se samo žene ili obrnuto", rekla je Petrušić.
Petrušić je, gostujući na TV Pink, istakla da ima i slučajeva u kojima je podneta tužba protiv poslodavca zbog diskriminacije.
"Čak i veoma ugledne >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio Televizija Vojvodine << državne institucije ponekad dozvole sebi da recimo traže za posao medicinske sestre samo one koje nisu starije od 35 godina iako se radi o poslu koje pođednako dobro mogu da obavljaju i starije žene", kazala je Petrušić.
Petrušić je istakla da se diskriminacija javlja u slučajevima kada se prema onima koji imaju jednaka prava nejednako postupa, da svest o ravnopravnosti predstavlja evropski standard i da polako sazreva u Srbiji.
Petrušić je upozorila da se u razgovorima koji se vode sa ženama prilikom zapošljavanja postavljaju potpuno nedozvoljena pitanja kao što su da li je ili nije udata i da li ima ili nema dece.
Žene ne bi trebalo da odgovaraju na takva pitanja, nego da upotrebe raspoloživa zakonska sredstva i pokrenu postupak za zaštitu od diskriminacije pred sudom, dodala je Petrušić.
Nastavak na Radio Televizija Vojvodine...





