Izvor: Radio 021, 31.Mar.2015, 13:54 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Detalji o padu helikoptera biće poznati do petka
Izveštaj vojne komisije o padu helikoptera stigao je danas u Više javno tužilaštvo u Beogradu. U saopštenju Tužilaštva navodi se da će izveštaj biti analiziran i da će o njemu javnost biti obaveštena u četvrtak, 2. aprila, ili najkasnije u petak, 3. aprila.
Stručna Komisija za osnovno ispitivanje udesa vojnog helikoptera 13. marta, koju je formirao komandant Ratnog vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane, izveštaj je, kako je i bilo najavljeno, juče predala >> Pročitaj celu vest na sajtu Radio 021 << Višem javnom tužilaštvu u Beogradu. Navodi se da je "komisija došla do svih podataka na osnovu kojih je izvršila analizu i izvela zaključke, a izveštaj sa kompletnom pratećom dokumentacijom ima oko 500 stranica".
Komisiju su činili pripadnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije iz Vojnotehničkog instituta, Tehničkog opitnog centra, Vazduhoplovnomedicinskog instituta, Komande Ratnog vazduhoplovstva i protivvazdušne odbrane. Komisija je obuhvatila specijaliste iz oblasti bezbednosti letenja, održavanja vazduhoplova, planiranja i rukovođenja letenjem, meteorologije, vazduhoplovne inženjere, opitne pilote, vazduhoplovne tehničare za sve sisteme na helikopteru, specijaliste vazduhoplovne medicine i vazduhoplovne psihologije.
Vojni helikopter pao je u Surčinu 13. marta uveče, kad je poginulo svih sedam osoba koje su se nalazile u letelici - četiri vojna člana posade, dva zdravstvena radnika i beba kojoj je trebalo da bude ukazana pomoć. Vojska Srbije dan kasnije formirala je dve komisije za utvrđivanje uzroka nesreće. Izveštaj prve komisije, koju je formirao načelnik Generalštaba, preko Ministarstva odbrane prosleđen je 20. marta zameniku Višeg javnog tužioca u Beogradu.
Premijer Aleksandar Vučić izjavio je u ponedeljak da očekuje da tužilac objavi oba izveštaja o padu helikoptera u koje je, kako kaže, imao uvid i u kojima, prema njegovom mišljenju, nema ničeg spektakularnog, navodeći da je bilo tehničkih propusta, ali da oni nisu bili odlučujući u tragediji.





