Deset članova porodice Reka nastradalo u lavini, spašena samo devojčica

Izvor: Blic, 12.Feb.2012, 18:30   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Deset članova porodice Reka nastradalo u lavini, spašena samo devojčica

U jučerašnjoj snežnoj lavini u mestu Restelica, u opštini Dragaš, stradala je skoro cela porodica Reka - od 11 članova desetoro je poginulo, izjavio je danas poslanik u Skupštini Kosova Murselj Haljimi, koji je bio na licu mesta. Preživela je jedino petogodišnja devojčica, a mediji prenose da je pronađena ispod 10 metara snega, nakon što su spasioci čuli njen glas i zvonjavu mobilnog telefona.

Devojčica je kasno sinoć prebačena u bolnicu u Prizrenu. Haljimi je rekao >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << da je devet žrtva pronađeno, a da se za telom mladića Seldina Reke, koji je star između 18 i 20 godina, još traga.

"Jedino je spašena petogodišnja devojčica Amstela koja ima promrzline obe šake, ali je u dobrom zdravstvenom stanju. Prvu pomoć pružli su joj lekari na licu mesta", kazao je Haljimi.

Među poginulima ima dece, a najmlađe je imalo dve godine.

Stradali su Resmina Reka (18), Amar Reka (2), Garka Reka (između 30 i 32 godine), Abdula Reka (30 do 35 godina), Feim Reka (star od 50 do 55 godina) i Zekija Reka (50). Nastradali su i Redžep Reka, star oko 56 godina, kao i Fatima Reka koja je bila dve godine mlađa.

Haljimi je precizirao da se mesto Restelica nalazi na krajnjem jugu Kosova, prema makedonskoj granici, a da je u snežnoj lavini oštećeno između 10 do 15 kuća, od kojih su samo dve bile naseljene i u njima je živela porodica Reka.

Sutra dan žalosti na Kosovu

Na Kosovu će sutra biti dan žalosti zbog smrti devet članova porodice Reka nastradalih u snežnoj lavini u selu Restelica. Dan žalosti su proglasili predsednica Kosova Atifete Jahjaga i Vlada Kosova.

"Praktično je stradala cela porodica Reka, koja je živela u tim kućama, a jedino je preživela petogodišnja devojčica", kazao je Haljimi.

Lavina koja se obrušila na kuće nanela je sneg visine oko 10 metara, a prečnika 500 metara. To se dogodilo rano ujutru kada su članovi porodice Reka još spavali, a tri kuće su u snežnoj lavini potpuno potonule.

Haljimi je kazao da su na licu mesta radi ukazivanja pomoći bili lekari iz Doma zdravlja u Dragašu, pripadnici Kosovske policijske službe, Kfora, ali i brojni meštani iz okolnih sela koji su lopatama pokušali da rasklone sneg i pomognu da se pronađu i žrtve i spasi petogodišnje dete.

Pretraga za nestalima bila je prekinuta kasno sinoć, a nastavljena je u ranim jutarnjim satima. Zbog nepristupačnog terena i velike količine snega mehanizacija ne može da priđe, te se mesto nesreće raščišćava lopatama i priručnim sredstvima.

Žaljenje zbog tragičnog događaja u ovom selu izrazili su kosovski zvaničnici.

Kako prenosi KIM radio, meštani Restelice i susednih sela upozoravaju na mogućnost još jedne lavine i angažovani su na raščišćavanju puta koji vodi do seoskog groblja kako bi bili sahranjeni stradali u tragediji.

Telefonom pozvao u pomoć

Policija Kosova informaciju o snežnoj lavini koja je zatrpala kuće u Restelici dobila je juče ujutro oko 9.30 časova. Jedna osoba zatrpana lavinom javila se telefonom iz svoje srušene kuće u Restelici, saznaje KIM radio.

Ona je, prema izvorima iz lokalne ambulante, rekla da ispod snega ima još živih.

Povezane vesti: Crna Gora traži pomoć od NATO Četiri osobe od petka u zavejanom manastiru u Đunisu U snežnoj lavini kod jezera Perućac nestala jedna osoba Kolaps u Crnoj Gori: Preminuo putnik u vozu koji je blokirala lavina Troje poginulo u lavini u selu Restelica u Gori
Pogledaj vesti o: Autonomna pokrajina Kosovo i Metohija

Nastavak na Blic...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.