Izvor: B92, 25.Jun.2012, 00:55 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Da li su đaci u Srbiji nepismeni?
Beograd -- Istraživanja pokazuju da 25 odsto đaka napravi više od jedne pravopisne greške u rečenici, dok 33 odsto njih pogrešno upotrebljava veliko slovo, piše Politika.
Osnovci mešaju štampana i pisana slova ne samo u jednoj rečenici već i u jednoj reči. Oko 70 odsto đaka u sastavima ne stavlja zarez i tačku. Ili, što bi se reklo, ne zarezuje pravopis. I dominantno upotrebljavaju tri tačke ili, u izražavanju emocija, umnožavaju znakove uzvika i čuđenja.
>> Pročitaj celu vest na sajtu B92 <<
Sagovornici "Politike”, Biljana Pražić, nastavnica srpskog jezika u Osnovnoj školi "Mihailo Petrović Alas”, i Aleksandar Aleksić, predstavnik Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, takođe profesor srpskog jezika, ocenjivali su dečju pismenost, ali i situaciju u obrazovnom sistemu.
Da li je bilo potrebe da se javnost uzburka zbog priznavanja pravopisno netačnih odgovora u pitanjima koja se direktno ne tiču pravopisa na ovogodišnjoj maloj maturi?
Pražić: To pitanje trebalo je pokrenuti prošle godine. Mislim da zadaci moraju biti pravopisno ispravni.
Aleksić: Ne možete da zbunjujete decu od 14 ili 15 godina. Samo dajte deci dobre primere.Neka mediji samo slušaju nastavnike osnovnih škola i imaćete sjajan rezultat.
Pražić: Nekad mi deca kažu počeli smo da hvatamo pravopisne greške na televiziji i beležimo ih. To je najlepše što čujem od njih.
Aleksić: Mediji su posebna priča. Došao sam do zaključka da,kada je o pravilnom pisanju i izražavanju reč, mediji uglavnom rade protiv dece i nastavnika.
Da li su naša deca u osnovnim školama nepismena?
Aleksić: Naša deca nisu nepismena.
Pražić: I ja mislim da deca nisu nepismena. Mislim da smo mi, profesori srpskog jezika, veliki borci za pismenost i nekada se osećamo kao Don Kihot koji se bori s vetrenjačama. Mislim da smo mi zemlja koja ima najmanji broj časova nedeljno. Bugari, recimo, imaju devet, a mi pet časova srpskogjezika nedeljno, u petom razredu, a posle se to smanjuje na četiri. Eventualno u srednjoj školi, na društvenim smerovima, ima više časova.I svega jednom mesečno, po školskom programu, deca izučavaju pravopis.
Srbija razgovara: da li su nam đaci nepismeni
Izvor: Politika, 25.Jun.2012
Aleksić: Mediji rade protiv dece i nastavnika; Pražić: Uskoro ćemo predavati srpski na engleskom..Istraživanja pokazuju da najmanje 25 odsto učenika napravi više od jedne pravopisne greške u rečenici. Osnovci mešaju štampana i pisana slova ne samo u jednoj rečenici već i u jednoj reči....






