Da li je učenje bolje od seksa?

Izvor: Telegraf.rs, 29.Okt.2014, 09:42   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Da li je učenje bolje od seksa?

Iako se studenti verovatno neće složiti s tim, pokazalo se da nam usvajanje novih znanja, a posebno stranih jezika, donosi podjednako zadovoljstvo - odnosno aktivira iste centre u mozgu - kao što nam to čine čokolada, dobitak na kladionici i, verovali ili ne, orgazam

Ukoliko niste baš pazili na časovima engleskog, latinskog, francuskog, nemačkog, ruskog ili nekog drugog stranog jezika koji se već učio u vašoj školi, mnogo ste propustili. Ne samo što se >> Pročitaj celu vest na sajtu Telegraf.rs << tiče obogaćivanja svog znanja i sticanja novih veština, već i zbog toga šta u nama budi samo pamćenje novih reči. A verujte nam, osećaj je fantastičan!

Pokazalo se da učenje novih jezika aktivira iste centre u frontalnom delu mozga, kao kad vodimo ljubav, pojedemo kockicu čokolade, odnosno javlja se sličan osećaj kao kod onih koji se drogiraju ili imaju sreće “na kocki”. Ovo su zaključili nemački i španski univerzitetski stručnjaci koji su sproveli zajedničko istraživanje.

Foto-ilustracija: Profimedia

Oni su pozvali 36 ispitanika i dali im da rešavaju različite zadatke, neke vezane za učenje reči na nepoznatom jeziku, dok su druge bile mahom kockarcke igre. Pritom su im sve vreme beležili moždane signale.

Foto-ilustracija: Foter/by Janine

Ispostavilo se da se svakom novom naučenom rečju aktivirao ovaj centar zadovoljstva, istog intenziteta kao i kod svakog uspeha u igrici na sreću. Takođe, kod kojih su neuronske veze u ovom moždanom centru bile bolje povezane, lakše su pamtili nove reči.

(Telegraf.rs / Daily Mail)

Nastavak na Telegraf.rs...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Telegraf.rs. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Telegraf.rs. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.