DS kritikuje Vladu zbog loše ekonomije

Izvor: RTS, 04.Sep.2013, 20:25   (ažurirano 02.Apr.2020.)

DS kritikuje Vladu zbog loše ekonomije

DS pozvala Vladu pa preuzme odgovornost, jer je Srbiji prvi put posle skoro 10 godina smanjen kreditni rejting, a istovremeno je postala po konkurentnosti najniže rangirana u Evropi.

Srbiji je za godinu dana ove Vlade prvi put od 2004. smanjen kreditni rejting, a na globalnoj listi konkurentnosti Svetskog ekonomskog foruma Srbija je zauzela 101. poziciju, što predstavlja pad od šest mesta, i time je postala najniže rangirana evropska zemlja, saopštila je danas Demokratska >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << stranka (DS).

Snižavanje kreditnog rejtinga objašnjeno je povećanjem fiskalnog i spoljnog deficita u prvoj polovini godine i pogoršanjem tekućeg računa, navodi DS.

Ovako loši ekonomski rezultati Vlade će sigurno dodatno otežati privlačenje stranih investicija koje su u proteklih godinu dana bile na najnižem nivou u poslednjih deset godina, upozorava DS.

Zbog takvih pokazatelja, DS je pozvala Vladu Srbije da preuzme odgovornost za svoju nesposobnost i lošu ekonomsku politiku i za svoj apsolutni neuspeh u oblasti ekonomije, finansija i privrede prestane da krivi opoziciju, stručnjake, međunarodne institucije i organizacije.

DS: Nova mala matura veliki teret

Demokratska stranka će preko skupštinskog Odbora za obrazovanje i nauku pokušati da nađe rešenje za malu maturu koja se na žalost, u prošlosti pokazala kao katastrofalna karika bitnog dela obrazovanja, navodi se u saopštenju stranke.

Predsednik odbora Demokratske stranke (DS) za nauku, telekomunikacije i tehnološki razvoj Miodrag Stojković ocenio je danas da kombinovani test koji će osmaci polagati na kraju školske godine "dodatno opterećenje za decu i nastavnike, kao i za kućni budžet roditelja".

"Predlog je besmislen, ne rešava probleme nastale posle ovogodišnje male mature i predstavlja dodatno opterećenje za decu, nastavnike i kućni budžet. Roditelji će biti primorani da plaćaju dodatne privatne časove", navodi se u izjavi Stojkovića.

Funkcioner DS je dodao da to predstavlja značajan izdatak za ono što bi deca u školi trebalo da nauče, pogotovo u Srbiji, gde prosečnoj porodici za potrošačku korpu mesečno nedostaje 200 evra.

"Demokratska stranka će preko skupštinskog Odbora za obrazovanje i nauku pokušati da nađe rešenje za malu maturu koja se na žalost, u prošlosti pokazala kao katastrofalna karika bitnog dela obrazovanja", navodi se u saopštenju stranke.

Nacionalni prosvetni savet (NPS) doneo je juče odluku da će osim zadataka iz srpskog i matematike, sadašnji učenici osmog razreda rešavati i treći test, koji predstavlja kombinaciju gradiva iz fizike, hemije, biologije, geografije i istorije.

Kombinovani test će nositi 20 poena od ukupnih 40, a nije poznato da li će postojati zbirke za njega.

Ovogodišnja mala matura poništena je jer su testovi dospeli u javnost pre polaganja ispita.

Nastavak na RTS...



Pročitaj ovu vest iz drugih izvora:
Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta RTS. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta RTS. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.