
Izvor: RTS, 14.Maj.2009, 20:37 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Cvetković za preispitivanje poreza na honorare
Povećanje poreza na honorare od oko 25 odsto, izazvalo burne reakcije kako honoraraca tako i predstavnika vlade. Premijer Mirko Cvetković naložio ministarki finansija Diani Dragutinović da predloži novi način obračuna.
Ministar kulture Nebojša Bradić predložio je na sednici Vlade Srbije da se uradi izmena Zakona o porezu na dohodak građana, kako bi se olakšali uslovi obavljanja osnovnih delatnosti umetnika i ustanova kultura.
Zakon o porezu na dohodak građana >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << stupio je na snagu 8. maja 2009. godine, a Ministarstvo kulture je pre donošenja tog zakona dalo negativno mišljenje na predložene izmene.
Ministarstvo kulture je tada ocenilo da odredbe člana 7. Nacrta zakona, ustanove kulture mogu dovesti u poziciju nemogućnosti ispunjavanja umetničke i finansijske obaveze prema angažovanim saradnicima.
Premijer Srbije Mirko Cvetković naložio je ministarki finansija Diani Dragutinović da njeno ministarstvo predloži novi način obračuna poreza na autorske honorare, rečeno je Beti u kabinetu premijera.
Ministarstvo finansija treba da razgovara sa predstavnicima udruženja koja su zatražila izmenu Zakona o porezu na dohodak u delu koji se odnosi na naplatu poreza na autorske honorare.
Nove, povećane poreske stope poreza i doprinosa na autorske honorare obračunavaju se od 8. maja, a izmene tog propisa zatražila su novinarska udruženja, kao i nevladine organizacije.
Porezi i doprinosa na utorske honorare povećani su sa 33,6 na 50,6 odsto za zaposlene i sa 48,3 na 76,8 odsto za nezaposlene.
Cvetković očekuje da Ministarstvo finansija u najkraćem roku Vladi dostavi novi predlog naplate poreza na autorske honorare, kako se ne bi ugrozilo funkcionisanje medija i institucija u oblasti kulture, nauke i umetnosti.
Medijske kuće traže smanjenje poreza na honorare
Medijske kuće okupljene oko Asocijacije medija ocenile su da će povećanjem dažbina na autorske honorare biti otežan opstanak medija i pozvale su Vladu da preispita tu odluku.
Nove, povećane poreske stope poreza i doprinosa na autorske honorare obračunavaju se od 8. maja, kada su na snagu stupile izmene Zakona o porezu na dohodak.
U saopštenju Asocijacije medija navodi se da su dažbine povećane u trenutku kada je, kao jednu od mera za pomoć oporavka medijske industrije, Asocijacija predložila upravo smanjenje i privremeno ukidalje dažbina koje se regulišu Zakonom o porezu na dohodak građana.
Asocijacija medija skreće pažnju da usvojene izmene imaju izuzetno negativan uticaj na onaj deo poslovanja medijskih kuća koji se zasniva na autorskoj i honorarnoj saradnji što kod svih, naročito velikih redakcija predstavlja značajan trošak poslovanja.
Na informativnom planu na ovaj način je najozbiljnije ugrožena dalja saradnja sa više od 1.500 honorarnih saradnika - dopisnika i slobodnih novinara i fotoreportera iz svih krajeva Srbije koji su nezaobilazni faktor u uspešnom ispunjavanju društvene uloge medija da kvalitetno i ravnomerno informišu iz svih krajeva zemlje, navodi se u saopštenju.
Novinska udruženja i nevladine organziacije, kao i umetnička udruženja takođe su zatražila izmenu zakona, a protest zbog povećanja nameta, koje je usvojila Vlada Srbije, a potom i Skupština Srbije, izrazilo je i Ministarstvo kulture.
UPS traži suspenziju
Udvostručavanjem poreza na autorske honorare, mnoga preduzeća iz uslužne delatnosti biće primorana da umanjenje angažovanje lica za autorske poslove, upozorila je danas Unija poslodavaca Srbije (UPS) i apelovala na vladu da suspenduje odluku o tom povećanju.
Na taj način država ne podstiče privrednu delatnost, već je zaustavlja i guši i onemogućava poslodavce da honorarno angažuju radnu snagu, što će se dugoročno loše odraziti na republički budžet i opšti nivo privredne aktivnosti u zemlji za vreme ekonomske krize, ističe se u saopštenju UPS-a.