
Izvor: B92, 08.Apr.2021, 08:58
Četvrti talas? Svet se trka s vremenom
Vašington -- U toku je trka između vakcina protiv Kovida 19 i mutacija koronavirusa koje prete da ih ugroze, piše Glas Amerike.
Vakcine su manje efikasne protiv nekih varijanti, a što se virus više bude širio, to će i mutacije biti češće, odnosno vakcine manje efikasne. Do sada se efikasnost vakcina proučavala u malim grupama u laboratorijskim uslovima, a kako je krenula masovna vakcinacija, efikasnost vakcine se proučava u realnom svetu.
Iako >> Pročitaj celu vest na sajtu B92 << su sva istraživanja sprovedena u SAD pokazal da je efikqasnost vakcina protiv koronavirusa velika, i da ide i preko 90 odsto, i iako je sve veći broj vakcinisanih - istovremeno raste broj hospitalizovanih ispod 50 godina.
Pretpostavlja se da su umor od pandemije, lepše vreme i popuštanje mera doveli do porasta broja zaraženih.
Neki stručnjaci strahuju da počinje četvrti talas zaražavanja koji donosi i nove, zaraznije sojeve virusa. Iako se ne predviđa tako masovno zaražavanje u SAD kakvo je bilo do sada.
Mutacija koja se pojavila u Južnoafričkoj Republici do sada najviše zabrinjava, jer omogućava virusu da još žešće napadne imuni sistem nego njegova osnovna verzija.
Pokazalo se da su vakcine Džonson i Džonson 57 odsto efikasne u sprečavanju zaražavanja tim sojem u JAR, a 72 posto su efikasne u SAD gde taj soj nije toliko zastupljen.
Vakcina Astra Zeneke je efikasna samo 10 odsto u sprečavanju južnoafričke varijante.
Novi soj registrovan u Brazilu takođe se brže širi i pokazalo se da njime mogu da se zaraze i oni koji su već preležali koronavirus.
Soj iz Tanzanije u sebi sadrži gotovo sve do sada poznate mutacije.
Dve nove varijante registrovane su u Kaliforniji, a dve u Njujorku, i u sebi imaju mutacije registrovane u Južnoafričkoj Republici i Brazilu.
A virus će više mutirati što se više bude širio.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, Twitter nalogu i uključite se u našu Viber zajednicu.
Pogledaj vesti o: Vakcinacija