Češka: U poplavama stradalo 10 ljudi

Izvor: Vesti-online.com, 08.Jun.2013, 00:46   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Češka: U poplavama stradalo 10 ljudi

Broj ljudi koji su od nedelje stradali u velikim poplavama u Češkoj popeo se na 10, pošto su se udavila dvojica mladića prilikom splavarenja na Vltavi.

Petorica mladića krenuli su u rizično splavarenje rekom, iako je Vltava još divlja i nabujala i njihov čamac se prevrnuo.

"Bili su pod uticajem alkohola", kazao je portparol lokalne policije Milan Bajcura.

Trojicu mladića na obalu su izvukli spasioci, a vlasti i policija i povodom ovog tragičnog slučaja >> Pročitaj celu vest na sajtu Vesti-online.com << ponovo apeluju na Čehe i turiste da ne izigravaju heroje i avanturiste i da ne izlaze čamcima i splavovima na reke dok se voda ne povuče u korito.

"Na žalost, nemamo pravo da ih zaustavimo kada kreću na reku. Možemo samo da ih izgrdimo kada izađu na obalu zato što rizikuju ne samo svoje živote, već i živote spasilaca koji im pritiču u pomoć", kazao je Bajcura.

Iako je najgore u Češkoj prošlo i mesta u kojima je proglašena opasnost od poplava je sada pet puta manja nego sredinom sedmice, vlada i Centralni krizni štab na čelu sa ministrom životne sredine Tomašem Halupom naredili su lokalnim vlastima da ne uklanjaju još barijere.

Češki hidrometeorološki zavod upozorio je da zemlju i to uglavnom područja već pogođena poplavama čekaju naredne sedmice nove obilne padavine.

Ako bi krenuo poplavni talas na istom području išao bi, prema procenama hidrologa, tako brzo da spasioci i građani ne bi uspeli na vreme da reaguju.

Češki premijer Petr Nečas kazao je danas da su poplave u slivu Vltave i Labe prouzrokovale štete od više stotina miliona evra, ali da je sada preuranjeno procenjivati ih pošto poplave još traju.

Nastavak na Vesti-online.com...



Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Vesti-online.com. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Vesti-online.com. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.