Budžetski manjak, bez ekonomskih šokova

Izvor: Politika, 16.Apr.2009, 23:37   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Budžetski manjak, bez ekonomskih šokova

Izdaci novog budžeta planirani na 719,8 milijardi dinara, prihodi na 649,3, uz deficit od 70,5 milijardi ili 2,3 odsto BDP

Država računa da će u budžetsku kasu ove godine prikupiti 649,358 milijardi dinara prihoda ili 49,398 milijardi manje nego što je prvobitno predvidela, a moći će da potroši 70,514 milijardi dinara više – 719,872 milijarde dinara, što znači da su za 28,881 milijardu dinara skromniji rashodi od prvobitno planiranih za ovu godinu.
>> Pročitaj celu vest na sajtu Politika <<
Budžetski deficit će tako biti za 20,517 milijardi dinara veći od onog koji je ciljan krajem prošle godine i iznosiće 2,3 odsto bruto domaćeg proizvoda, pri čemu će deficit konsolidovane javne potrošnje (u koju su uračunati i fondovi obaveznog socijalnog osiguranja, budžeti lokalnih samouprava i AP Vojvodine) iznositi 90 milijardi dinara ili tri odsto BDP. Znači, u granicama dogovorenog sa MMF-om.

Ove brojke Vlada Srbije juče je, po rečima ministarke finansija Diane Dragutinović, jednoglasno spakovala u rebalans budžeta za 2009. godinu, treći, i po oceni ministra, najteži od početka mandata, jula prošle godine. I to zbog visine fiskalnog prilagođavanja.

Predlog rebalansa budžeta vlada će narednih dana uputiti poslanicima na usvajanje i razmatranje, a skupštinski pretres, mogao bi, prema ministarkinim očekivanjima, da počne već sledeće nedelje.

Mere koje je vlada preduzela u sklopu pripreme budžeta, upakovane u zakone, uredbe i odluke, doneće budžetu 30,4 milijarde dinara dodatnih prihoda i smanjiće izdatke za 65,4 milijarde dinara, pri čemu su najveće uštede ostvarene smanjenjem diskrecionih rashoda, kao što su stalni troškovi, usluge po ugovoru, materijali, troškovi održavanja, subvencije, kapitalni rashodi i budžetske pozajmice.

Da nije bilo rebalansa prihodi bi bili 618 milijardi dinara, a rashodi 768 i budžetska rupa bi se produbila na oko 150 milijardi ili više od nedopustivih pet odsto BDP, izračunali su u Ministarstvu finansija.

Kako će rupa donekle biti popunjena?

Između ostalog, povećanjem akciza na benzin, dizel i gas, uvođenjem desetoprocentne akcize na impulse u mobilnoj telefoniji, povećanjem za dinar po paklici specifične akcize na duvan, ali i takse za registraciju motornih vozila snažnijih od 2000 kubika i do tri, tri i po puta. Takođe, transferom stopostotne ostvarene dobiti javnih preduzeća u budžet i izmenama Zakona o porezu na dohodak građana, čime će država povećati svoje prihode od oporezivanja dividendi, kao i povećanjem godišnjeg poreza na imovinu, ali bez promene poreskih stopa, već uvažavanjem tržišne cene nekretnina pri razrezu poreza.

Na rashodnoj strani budžeta, sem smanjenja diskrecionih rashoda, uglavnom su usvojene ranije najavljene mere: između ostalog, zamrzavanje plata u čitavom javnom sektoru na decembarskom nivou i dodatno oporezivanje sa 10, odnosno 15 odsto, plata većih od 40.000 dinara), odnosno plata od 100.000 dinara – ukupno oko 30.000 zaposlenih – u državnoj upravi, lokalnoj samoupravi, javnim preduzećima, agencijama, raznim regulatornim telima. Ova sredstva slivaće se u poseban budžetski socijalni fond.

Umanjeni su i neki kapitalni rashodi, sa intencijom da se oni pokrivaju iz kredita međunarodnih finansijskih institucija, transferi lokalnoj samoupravi...

Iako fiskalno prilagođavanje teži oko 100 milijardi dinara, ministarka je uverena da je ovo budžet koji podržava stabilnost i da neće biti uzrok ekonomskih šokova.

V. Jeličić

--------------------------------------------

Tri meseca za preregistraciju

Vlasnicima automobila sa crnogorskim tablicama u Srbiji biće omogućeno da u roku od tri meseca preregistruju svoja vozila tako što će platiti carinu i PDV na tržišnu vrednost vozila, potvrdila je juče ministarka Diana Dragutinović, uz procenu da takvih automobila, uglavnom starih, u Srbiji nema više od 40.000.

-----------------------------------------

Novac putarima u maju

U sklopu mera za smanjenje nelikvidnosti, vlada Srbije će Javnom preduzeću „Putevi Srbije” dozvoliti da se zaduži na finansijskom tržištu i da isplati 20 milijardi dinara dugova, najavio je Vuk Đoković, državni sekretar u Ministarstvu finansija, koji očekuje da će to preduzeće svoje obaveze prema putarima ispuniti već tokom maja.

------------------------------------------

Registracija džipova – 155.000 dinara

Registracija automobila sa 2.500 do 3.000 kubika ubuduće će, kako vlada predlaže, koštati 75.000, a onih najsnažnijih, recimo džipova sa više od 3.000 kubika – 155.000 dinara, što je tri puta veća taksa od dosadašnje.

Takođe, izjednačiće se taksa za registraciju vozila firmi, ako ne prelaze 2000 kubika, sa onima u vlasništvu građana.

[objavljeno: 17/04/2009]

Nastavak na Politika...






Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Politika. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Politika. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.