Izvor: RTS, 19.Avg.2009, 14:10 (ažurirano 02.Apr.2020.)
Britanski turista proteran iz Turske
Mladi Britanac koji se nag popeo na spomenik osnivača moderne turske države Kemala Mustafe Ataturka u letovalištu Marmaris u Turskoj, hitno je deportovan iz te zemlje.
Sud u Turskoj naredio je u nedelju da Tomas Strong, 19-godišnji britanski turista, bude odmah proteran iz zemlje zbog vređanja lika osnivača moderne turske države Mustafe Kemala Ataturka, javila je agencija Anadolija.
Policija je privela mladog Britanca zato što se popeo na spomenik Ataturku u >> Pročitaj celu vest na sajtu RTS << Marmarisu, skinuo se go i "nedolično" ponašao, navodi agencija.
Vlasti su izjavile da je "mladić ili pijan ili mentalno poremećen, kada se odlučio za ovakav potez".
Sud mu je uz momentalno proterivanje zabranio i boravak u Turskoj u narednih pet godina.
Ataturk (1881-1938) je bio turski vojskovođa, revolucionar i državnik koji se smatra ocem moderne Turske, nastale na "ostacima" Otomanskog carstva.
Turska je 1924. godine proglašena republikom, čiji je predsednik postao Ataturk i bio na njenom čelu sve do smrti 1938. godine.
Turski zakon predviđa zatvorske kazne za vređanje lika Ataturka.











