Britanci veruju da su pronašli skelet kralja Ričarda III

Izvor: Blic, 04.Feb.2013, 13:05   (ažurirano 02.Apr.2020.)

Britanci veruju da su pronašli skelet kralja Ričarda III

Britanski naučnici će danas saopštiti da li skelet koji je nađen u centralnoj Engleskoj pripada engleskom kralju Ričardu III.

"Biće ovo nova era za Ričarda III. Sigurno će pobuditi mnogo više interesovanja. Nadam se da će ljudi mnogo slobodoumnije gledati na Ričarda III", rekla je Linda Pidžon iz Društva koje proučava život ove istorijske ličnosti.

Univerzitet Lester je objavio fotografiju skeleta, a arheolog Džo Eplbi je rekao da je skelet u dobrom >> Pročitaj celu vest na sajtu Blic << stanju. Ričard III bio je na vlasti između 1483. i 1485. godine, u vreme Ratova ruža tj. građanskog rata koji se vodio oko engleskog

prestola.

Tokom njegove kratkotrajne vladavine sprovedeno je više reformi, medju kojima je i uvođenje prava na uslovnu odbranu i ukidanje zabrana nekih knjiga i časopisa. Tim arheologa sa Univerziteta Lester je u septembru 2012. godine saopštio da su kosti nađene na mestu gde je u 15. veku bila Crkva sivih fratara u Lesteru, oko 160 kilometara severno od Londona. Na tom mestu sada se nalazi parking.

Nalazi zbog kojih se veruje da je u pitanju engleski kralj iz dinastije Jork su nepravilnosti kičme i povreda lobanje, koju je, kako se veruje, kralj zadobio u bitki kod Bosforta 1485. godine, kada je poginuo.

Smrću Ričarda III u engleskoj istoriji završava se era dinastije Jork, koju tada smenjuje dinastija Tjudor.

Nastavak na Blic...



Povezane vesti

Pronađen skelet Ričarda III

Izvor: NoviMagazin.rs, 04.Feb.2013

Britanski naučnici potvrdili su da skelet koji je pronađen u centralnoj Engleskoj pripada engleskom kralju Ričardu III. DNK analizom utvrđena podudaranja sa majčinske strane potomaka kralja i pronađenog skeleta.

Nastavak na NoviMagazin.rs...

Napomena: Ova vest je automatizovano (softverski) preuzeta sa sajta Blic. Nije preneta ručno, niti proverena od strane uredništva portala "Vesti.rs", već je preneta automatski, računajući na savesnost i dobru nameru sajta Blic. Ukoliko vest (članak) sadrži netačne navode, vređa nekog, ili krši nečija autorska prava - molimo Vas da nas o tome ODMAH obavestite obavestite kako bismo uklonili sporni sadržaj.